play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Szykują się wielkie zmiany w Gliwicach !

today27 sierpnia 2020

Background

Szykują się wielkie zmiany w Gliwicach. Rusza budowa Centrum Przesiadkowego. Umowa z wykonawcą podpisana. Lada dzień rozpoczną się prace. Będą utrudnienia dla kierowców.

Przebudują centralną część miasta. Po wieloletnich staraniach i licznych problemach, Gliwice w końcu zbudują centrum przesiadkowe. Powstanie ono po północnej stronie dworca PKP, z którym zostanie połączone tunelem. W ramach przedsięwzięcia przewidziano również przebudowę istniejącego tunelu łączącego dworzec PKP z ul. Tarnogórską, budowę dróg wewnętrznych wraz ze stanowiskami peronowymi dla autobusów i zadaszenie terenu peronowego. Zadbano również o infrastrukturę rowerową. Wykonane zostaną drogi rowerowe wraz z parkingami dla rowerów, dedykowane wiaty rowerowe oraz punkty napraw.

Centrum będzie wyposażone w system dynamicznej informacji pasażerskiej o odjazdach autobusów oraz – w ramach integracji z ruchem kolejowym – o odjazdach pociągów z dworca PKP. Obiekt zyska również ekologiczną instalację fotowoltaiczną o dużej mocy. Centrum będzie w pełni dostępne i przyjazne dla osób niepełnosprawnych.

Będą utrudnienia dla kierowców…

Zadanie wiąże się z przebudową części dróg, kierowcy muszą się zatem  liczyć z utrudnieniami, zaznacza Marek Morawski ze spółki Mostostal Zabrze.

W ramach tego zadania przebudujemy fragment ulicy Tarnogórskiej, ulicę Składową i odcinek ulicy Toszeckiej w rejonie dworca kolejowego. Mieszkańcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami.

… Równolegle ruszy też przebudowa placu Piastów i okolicznych ulic, dodaje wiceprezydent Gliwic, Mariusz Śpiewok.

Będą problemy chociażby z przeniesieniem transportu publicznego. Trudności z którymi będą borykali się mieszkańcy będą generowały prace po południowej stronie.

… prace przy budowie gliwickiego centrum przesiadkowego mają ruszyć na dniach – zakończą się za dwa lata. Koszt inwestycji to ponad 180 milionów złotych.

Fot.: UM Gliwice

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content