play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Szykują się zwolnienia grupowe w Mikołowie

today17 lipca 2020

Background

Ponad 500 osób straci prace w wyniku zwolnień grupowych w Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie – informuje Śląsko-Dąbrowska Solidarność.

To niemal połowa zatrudnionych w firmie produkującej samochodowe wiązki elektryczne. 17 lipca nad ranem po wielogodzinnych negocjacjach związki zawodowe działające w Yazaki podpisały z pracodawcą porozumienie dotyczące zasad zwolnień grupowych w firmie.

– Pracodawca zakomunikował nam, że jeżeli nie będzie cięć, naszemu zakładowi grozi likwidacja. Zostaliśmy postawieni pod ścianą. Jedyne co mogliśmy zrobić, to starać się wywalczyć jak najlepsze warunki dla odchodzących pracowników – mówi Katarzyna Grabowska, przewodnicząca Solidarności w YAPP. 

Zwolnienia grupowe w Yazaki rozpoczną się 20 lipca. Procedura potrwa do końca października. W zdecydowanej większości redukcja dotknie pracowników produkcyjnych. Jak tłumaczy Katarzyna Grabowska, jako przyczyny zwolnień pracodawca podał zamiar częściowej automatyzacji produkcji oraz utratę zamówień na wiązki do Fiata 500 – Na obszarze Fiata była zatrudniona ok. połowa pracowników produkcyjnych – wskazuje przewodnicząca.

Zgodnie z porozumieniem wynegocjowanym przez związki zawodowe z pracodawcą osoby objęte zwolnieniami grupowymi dostaną dodatkową – oprócz ustawowej – odprawę uzależnioną od stażu pracy. Będzie ona wynosić równowartość 3 miesięcznych pensji w przypadku pracowników zatrudnionych w firmie krócej niż 2 lata. Sześciokrotność wynagrodzenia w przypadku osób pracujących w Yazaki od 2 do 8 lat oraz równowartość dziewięciu pensji dla pracowników z najdłuższym stażem pracy.

–  Wysokość odpraw będzie wyliczana, jak urlop wypoczynkowy, czyli bardziej korzystnie dla pracowników. Uzgodniliśmy też, że w trakcie typowania pracowników do zwolnienia będzie brana pod uwagę również ich sytuacja życiowa i rodzinna – wyjaśnia Katarzyna Grabowska. 

W Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie obecnie zatrudnionych jest ok. 1300 pracowników.

Źródło: www.solidarnosckatowice.pl

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content