Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Lekarze z Katowic nie potrzebują już pomocy z Warszawy

Autor: w dniu 2023-09-07

Po wielomiesięcznym, specjalistycznym szkoleniu lekarze Śląskiego Szpitala Urologicznego przy Strzeleckiej w Katowicach zasiedli dziś za sterami konsoli sterującej ramionami robota.

Wykonali u pacjenta całkowitą prostatektomię, czyli zabieg polegający na usunięciu prostaty. Zabiegi z użyciem ultranowoczesnego robota, finansowane przez NFZ, odbywają się w Katowicach od września ubiegłego roku.

Do tej pory przeprowadzono już 230 tego rodzaju zbiegów. Zaszły jednak pewne zmiany, bo dotąd za każdym razem do pacjentów zakwalifikowanych do operacji Robotem da Vinci przyjeżdżali specjaliści z Warszawy. Dzięki umiejętnościom nabytym przez katowickich lekarzy dr n. med. Michała Białożyta i lek. specj. Karola Wieczorka, możliwe będzie zwiększenie dostępności małoinwazyjnych procedur leczniczych dla mieszkańców regionu.

Zalety robota Da Vinci

Robot chirurgiczny da Vinci pozwala chirurgowi na wykonywanie zabiegów laparoskopowych, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, z nieosiągalną dla innych technik dokładnością, minimalizując uraz operacyjny i utratę krwi, skracając czas hospitalizacji i rekonwalescencji, przyspieszając powrót do pełnej aktywności fizycznej.
Robot daje lekarzowi możliwość wysokiej precyzji preparowania tkanek oraz eliminuje drżenie rąk chirurga.

Co daje rostatektomia?

Pacjent po prostatektomii, dzięki robotowi zachowuje trzymanie moczu oraz ma większe szanse na zachowanie potencji. Operacje z wykorzystaniem Robota da Vinci to jedne z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych procedur chirurgii znikomoinwazyjnej. Amerykański robot pracuje na salach operacyjnych na całym świecie od 1999 roku.

Ten wykorzystywany do operacji urologicznych przeprowadzanych w Śląskim Szpitalu Urologicznym jest jedynym w regionie. Z robota da Vinci korzysta już na całym świecie 66 tysięcy lekarzy różnych specjalności.

Po wielomiesięcznym, specjalistycznym szkoleniu lekarze naszego szpitala zasiedli za sterami konsoli sterującej ramieniami robota. Dzisiaj wykonają pierwsze operacje całkowitej prostatektomii (usunięcia prostaty).
Zabiegi z użyciem ultranowoczesnego robota, finansowane przez NFZ odbywają się w naszym szpitalu od września ubiegłego roku. Do tej pory przeprowadzono ich już 230. Jednak za każdym razem do pacjentów zakwalifikowanych do operacji Robotem da Vinci przyjeżdżali specjaliści z Warszawy. Dzięki umiejętnościom nabytym przez katowickich lekarzy dr n. med. Michała Białożyta i lek. specj. Karola Wieczorka, możliwe będzie zwiększenie dostępności małoinwazyjnych procedur leczniczych dla mieszkańców regionu.