Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Planetarium Śląskie z nowoczesnym sprzętem. „Każdy zwiedzający może przyłożyć oko i zaobserwować księżyc, planety, odległe galaktyki, mgławice”

Autor: w dniu 2023-12-28

Planetarium Śląskie wzbogaciło się o dwa nowe instrumenty astronomiczne – nowoczesny teleskop optyczny zastąpił refraktor, który był zainstalowany w obserwatorium w Chorzowie od 1955 roku. Obok zmodernizowanego budynku Planetarium pojawił się natomiast radioteleskop.

To nowoczesny sprzęt, który pozwala spojrzeć w gwiazdy i dostrzec to, co było dotąd niewidoczne, a przynajmniej nie tak wyraźnie. Planetarium Śląskie w Chorzowie wzbogaciło się o dwa nowe teleskopy – to teleskop optyczny wyposażony w zwierciadło o średnicy 70 centymetrów i nowy radioteleskop. W ten sposób wzbogacona została baza naukowa Śląskiego Parku Nauki.

– Optyczny teleskop o średnicy 70 centymetrów to jest rzecz niezwykła. Jeden z największych teleskopów w Polsce, przystosowany do tego, żeby móc prowadzić zaawansowane badania naukowe. Prowadziliśmy obserwację jednego z radioźródeł. Widzimy  wyraźne pojaśnienie. To pozostałość po supernowej. Naciśnięciem jednego guzika możemy obrócić trzecie lusterko, które całe światło z wielkiego zwierciadła skieruje do okularu, do którego każdy zwiedzający może przyłożyć oko i zaobserwować księżyc, planety, odległe galaktyki, mgławice  – mówił w trakcie spotkania z dziennikarzami wicedyrektor Planetarium Śląskiego, Damian Jabłeka.

Fot. Adam Złotorowicz

To nie wszystko. Drugi z nowych nabytków – pięciometrowy radioteleskop pozwala wniknąć w świat radioastrografii – co może stanowić pierwsze zetknięcie z tą fascynującą nauką.

-Pięciometrowy radioteleskop. Od początku do końca możemy prześledzić ten sygnał. Możemy od razu analizować nadchodzący z kosmosu sygnał. Zobaczymy, że Słońce jest dużym radioźródłem. Poziom sygnału jest wysoki. Łączymy zaawansowaną naukę, ale pozwalamy tych naukowych urządzeń dotknąć każdemu naszemu odwiedzającemu – dodaje wicedyrektor Jabłeka.

Fot. UMWS

Co do ważności tej inwestycji nie ma wątpliwości marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, który był obecny w trakcie dzisiejszego wydarzenia. Podkreśla, że modernizacja Planetarium Śląskiego jest bardzo ważnym zadaniem.

-Modernizacja Planetarium Śląskiego to jedna z najważniejszych inwestycji obecnej kadencji samorządu. Obiekt jest dziś jednym z najnowocześniejszych parków nauki i przyciąga tysiące odwiedzających, inspiruje i uczy, prezentując kosmos niemal na wyciągnięcie ręki. Chcemy, żeby to miejsce wciąż się rozwijało, a do tego niezbędny jest nowoczesny sprzęt, stąd kolejna inwestycja o wartości 3,5 mln zł i uruchomienie obserwatoriów z nowym teleskopem i radioteleskopem. Najlepszą formą nauki jest doświadczanie, dlatego zapraszam wszystkich do odwiedzin tego wyjątkowego miejsca – marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Co istotne, oba urządzenia będzie można podczas specjalnych pokazów oglądać i używać. Nowe teleskopy w Planetarium Śląskim to zwieńczenie przekształcania tej placówki w Śląski Park Nauki. Z budżetu województwa na nowe urządzenia wydano trzy i pół miliona złotych.