Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Tarnogórskie Stowarzyszenie Obywatelskie przybliża swoje projekty

Autor: w dniu 2023-10-25

Tarnogórskie Stowarzyszenie Obywatelskie przybliża swoje projekty. Te poświęcone zostały Wisławie Szymborskiej i drzewom. Jedno z wydarzeń odbędzie się dzisiaj w Galerii Sztuki "Inny Śląsk".

Tarnogórskie Stowarzyszenie Obywatelskie realizuje obecnie równolegle kilka projektów. Jeden z nich dobiegł końca, ale wszystkie współfinansowane są ze środków powiatu tarnogórskiego projekty.

Obmyślam Świat – Dzień Wisławy Szymborskiej w powiecie tarnogórskim

Już dziś, 25 października o 19:00 w Galerii Sztuki "Inny Śląsk" odbędzie się wydarzenie pn. "Obmyślam Świat – Dzień Wisławy Szymborskiej w powiecie tarnogórskim". Wydarzenie organizowane jest z okazji 100. rocznicy urodzin (przypadających na dzień 2 lipca br.) polskiej poetki, autorki trzynastu tomów poetyckich, laureatki literackiej Nagrody Nobla, która została uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego. Działanie ma na celu upamiętnienie poetki i przybliżenie jej twórczości mieszkańcom powiatu tarnogórskiego.

W ramach realizacji projektu Tarnogórskie Stowarzyszenie Obywatelskie podejmie szereg działań, którego głównym elementem jest organizacja wydarzenia w Galerii Sztuki "Inny Śląsk". Podczas wydarzenia odbędzie się czytanie wierszy Wisławy Szymborskiej przez uczestników warsztatów literackich i zaproszonych gości oraz wysłuchanie piosenek opartych o teksty Noblistki. Zorganizowany zostanie też konkurs dla osób, które tego wieczoru odwiedzą Galerię Sztuki "Inny Śląsk". Wydarzenie poprowadzi współtwórczyni projektu Zofia Lesiewicz – tarnogórzanka, nauczycielka, działaczka społeczna i Przewodnicząca Zarządu Rady Dzielnicy Śródmieście-Centrum. Spotkanie w "Innym Śląsku" to jedno z działań mających na celu upamiętnienie Wisławy Szymborskiej. Oprócz spotkania w dniu 25 października, poezja noblistki umieszczona zostanie w szeroko rozumianej przestrzeni publicznej. Jej wiersze trafią na plakaty oraz ulotki a całość zwieńczy stworzenie ponad 5 metrowego muralu z wizerunkiem Wisławy Szymborskiej. Prace nad muralem rozpoczną się w ciągu najbliższych dni.

"Piękna z Rept" wróciła tam, gdzie się narodziła

W miniony piątek na terenie Parku Repeckiego w Tarnowskich Górach, w bezpośrednim sąsiedztwie Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty" zorganizowane zostało sadzenie jabłoni "Piękna z Rept" w ramach współfinansowanego ze środków Fundacji Santander Bank Polska projektu "Adoptuj Drzewo – Na ratunek tarnogórskiej przyrodzie".

Miejsce posadzenia jabłoni "Piękna z Rept" nie było przypadkowe – to właśnie na terenie GCR Repty znajdował się przed 1961 rokiem pałac należący do rodziny Henckel von Donnersmarck i pałacowy ogród w którym ta odmiana jabłoni powstała. Drzewa zostały posadzone przez dzieci pracowników GCR-u oraz uczniów Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego tuż obok placu zabaw z labiryntem stworzonym "po obrysie" nieistniejącego już pałacu Donnersmarck-ów. Młodzi tarnogórzanie wybrali imiona dla drzew i umieścili je na specjalnych tabliczkach informacyjnych przyczepionych do sadzonek. Każdy z uczestników sadzenia otrzymał ponadto specjalny certyfikat potwierdzający posadzenie przez niego jabłonki.

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach stworzyli sad owocowy

We wtorek, 24 października uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach (SOSW) wspólnie ze społecznikami i nauczycielami placówki posadzili drzewa owocowe, tworząc tym samym sad owocowy na terenie szkoły. Wychowankowie SOSW posadzili łącznie 6 drzew, wśród których wśród których znalazła się jedna sadzonka jabłoni odmiany "Piękna z Rept", duo grusza Williams i Williams Red (niezwykłe drzewo, które rodzi dwa różne rodzaje owoców), Brzoskwinia Redhaven, Czereśnia Hedelfińska, Czereśnia Bladoróżowa Miodówka Jasna oraz Śliwa Królowa Wiktoria. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Tarnowskie Góry to jedna z najbardziej ekologicznych szkół w powiecie tarnogórskim. Młodzi ludzie, uczniowie tej placówki wspólnie z Dyrektor placówki Anną Pająk oraz nauczycielką biologii Agatą Koptyńską-Malek podejmują szereg inicjatyw w zakresie ekologii. Na ternie szkoły działa już między innymi ogród warzywny, ogrody kwiatowe (każda klasa opiekuje się jego częścią) oraz ścieżka sensoryczna. W chwili obecnej w SOSW powstaje także pracownia "pod chmurką" w której uczniowie będą mogli uczyć się przyrody w terenie.