play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Takie SŁODZIAKI przyszły na świat w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym! ZDJĘCIA

today8 lipca 2021

Background

Po raz kolejny Śląski Ogród Zoologiczny doczekał się narodzin świnek rzecznych. Młode to potomstwo samca Pumby i dwóch samic – Meli i Jagody.

Maluchy przyszły na świat 23 i 27 czerwca. Każda z samic urodziła po 4 zdrowe i silne prosięta, na razie nie jest jeszcze znana ich płeć. Maluchami opiekują się wszyscy członkowie stada. Samice karmią całą ósemkę na zmianę, a ojciec i starsze rodzeństwo pilnują i starają się je bronić. Maluchy wychodzą już na zewnątrz, dlatego przy odrobinie szczęścia zobaczycie je na wybiegu zewnętrznym.

– Gdy podrosną zniknie ich to urocze, pasiaste ubarwienie, które możemy zobaczyć w tej chwili. Jest to takie specjalne ubarwienie maskujące, które w naturze pozwala młodym ukryć się przed wzrokiem drapieżników. W przyszłości młode staną się rudobrązowe z białym paskiem, który biegnie przez środek grzebietu oraz urocze frędzelki na zakończeniach uszu – mówi rzeczniczka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, Daria Kroczek.

Obecnie chorzowskie stado świń rzecznych składa się z 13 osobników: dorosłego samca – Pumby, dwóch dorosłych samic – Meli i Jagody, dwóch młodych z ubiegłorocznego miotu oraz ośmiu maluchów.

Świnie rzeczne naturalnie występują w środkowej i zachodniej Afryce, a także na Madagaskarze. Zamieszkują lasy, zarośla sawanny, bagna oraz stepy. Często można je spotkać także w okolicach ludzkich osad.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content