play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Wiadomości

Takiego miejsca na śląskich uczelniach jeszcze nie było!

today30 września 2021

Background

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach otwiera okno na świat w budynku „A”! W środę, 29 września br., odbyło się uroczyste otwarcie centrum obsługi studentów i pracowników zagranicznych, czyli Welcome Point.

W uroczystości wzięli udział JM Rektor Prof. Celina M. Olszak, Prorektor ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej Prof. Sławomir Smyczek, Edyta Lachowicz-Santos, Dyrektor Biura Internacjonalizacji oraz Jerzy Woźniak – wiceprezydent Miasta Katowice i Katarzyna Sośniak – Inspektor Wojewódzki, Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, a także studenci programów anglojęzycznych i zagraniczni studenci.

Otwarcie centrum obsługi studentów, doktorantów i kadry z zagranicy, które w myśl powiedzenia „Always welcome” jest miejscem przyjaznym i dostępnym przez cały okres studiów lub zatrudnienia, było relacjonowane na żywo w uczelnianych mediach społecznościowych: na Facebooku, Instagramie i Snapchacie.

Welcome Point działa w myśl zasady 4 „I”:

INFORMACJA
INTEGRACJA
INTERNACJONALIZACJA
I …UŚMIECH

– Jest to miejsce, w którym cudzoziemcy mogą szukać informacji i pomocy w poznaniu regionu i miasta, znalezieniu zakwaterowania, legalizacji pobytu, nostryfikacji dyplomów itp. Przede wszystkim jest to miejsce integracji studentów i pracowników zagranicznych z całego świata z polskimi studentami i nauczycielami akademickimi. Miejsce, gdzie mogą się spotkać, porozmawiać przy kawie, szukać przyjaznego towarzystwa, szczególnie wtedy, kiedy mocniej doskwierać zacznie tęsknota za rodzimym krajem – mówi Radiu Piekary prorektor do spraw edukacji i współpracy międzynarodowej, Sławomir Smyczek.

W tym roku na uczelni na studia przyjęto ponad 250 studentów z45 krajów z całego świata, w tym 96 z wymiany. Łącznie obecnie na uczelni studiuje prawie 400 studentów zagranicznych.

– Welcome Point jest miejscem otwartym dla wszystkich, którzy cenią wartości i korzyści, jakie niesie ze sobą współpraca w środowisku międzynarodowym. W ramach wdrażania jednego z kluczowych priorytetów Strategii Rozwoju Uniwersytetu – INTERNACJONALIZACJA (PH1), w ramach Welcome Point organizowane będę różnego rodzaju wydarzenia – jak Tydzień Integracyjny dla nowo przyjętych studentów zagranicznych, projekty – jak UniBuddy, w ramach którego studenci stają się „aniołami stróżami pierwszaków”, czy Wioska Globalna (link). Odbywać się tutaj będzie również cykliczne World Cafe, gdzie rozmawiać będziemy o sprawach ważnych w kontekście globalnym, m.in. o tolerancji, różnicach kulturowych, zwyczajach i tradycjach charakterystycznych dla danego kraju czy religii. Będzie też okazja do obejrzenia wspólnie wykładów online czy filmów w ramach tzw. watch party – dodaje Smyczek.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content