play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Takiego polskiego banknotu jeszcze nie widziałeś! ZDJĘCIA

today11 sierpnia 2020

Background

Narodowy Bank Polski wyemitował banknot kolekcjonerski o nominale 20 złotych. To pierwszy polski banknot w formacie pionowym. Ma upamiętnić „Cud nad Wisłą”.

Zbliża się setka rocznica Bitwy Warszawskiej, w której Wojsko Polskie pokonało i odepchnęło nacierającą Armię Czerwoną. Była to rozstrzygająca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią.

Jak wygląda banknot?

Na przedniej stronie banknotu przedstawiono postać Józefa Piłsudskiego. Wizerunek został zaczerpnięty z obrazu Kazimierza Mańkowskiego pt. „Rok 1920”. Naczelnika Państwa ukazano jako obrońcę Warszawy. Na dalszym planie widnieją zarysy charakterystycznych warszawskich budowli. Z kolei zaprezentowany tu awers Krzyża Walecznych – z polskim orłem, napisem „Na polu chwały” i datą 1920 – jest odwołaniem do zbiorowego wysiłku polskiego żołnierza oraz czasu ustanowienia tego odznaczenia w kluczowym momencie zmagań pod Warszawą.

Przednią stronę banknotu uzupełniają napis NIEPODLEGŁOŚĆ, wpisany w wieniec z liści dębu, oraz elementy graficzne i motywy roślinne znajdujące się na banknotach marek polskich, w tym wizerunek orła i monogram RP widniejące na banknocie 100 marek polskich z 1919 r.

Na odwrotnej stronie banknotu, pod barwami narodowymi, przedstawiono środkowy fragment obrazu Jerzego Kossaka pt. „Cud nad Wisłą”. Wyobraża scenę symboliczną – księdza Ignacego Skorupkę wiodącego do ataku żołnierzy formacji ochotniczych. Całość dopełniają wieniec z liści wawrzynu, medal pamiątkowy za wojnę 1918–1921 oraz fragment odezwy Rządu Obrony Narodowej „Ojczyzna w niebezpieczeństwie” z 5 sierpnia 1920 r.

Kolekcjonerski banknot o nominale 20 zł wyemitowany został w nakładzie do 60 000 sztuk. Cena banknotu wynosi 80 zł brutto. Banknot można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner. Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

NBP jest wyłącznym emitentem polskich znaków pieniężnych.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Kolejna emisja zaplanowana jest na 27 sierpnia 2020 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monetę z serii Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni – 75. rocznica powołania Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Źródło: Narodowy Bank Polski

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content