play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Taneczna „Balladyna” na deskach Teatru Rozbark

today25 lutego 2020

Background

Taneczna „Balladyna” na deskach Teatru Rozbark. „Balladyna” Juliusza Słowackiego stała się inspiracją do spektaklu „Czy mnie kochacie?”, który będzie można dzisiaj o 19.00 zobaczyć w Teatrze Rozbark w Bytomiu.  Przedstawienie to współ-śnienie, inspirowane historią znaną z dramatu wieszcza.  Tej historii nikomu nie trzeba przedstawiać, a jednak nie o maliny tu chodzi. W tym mglistym obrazie obiektem zbrodni staje się czystość i niewinność Aliny, hrabia Kirkor jest alegorią kapitalizmu i statusu społecznego, a Balladyna ofiarą własnego egoizmu i ambicji.

Taneczna „Balladyna” na deskach Teatru Rozbark przeniesie nas do królestwa Goplany. Dramat staje się wizją morderczej, szalenie zmysłowej pogoni za atencją. W rolę bohaterek bohaterek wcielają się Joanna Brodniak i Katarzyna Zioło, które ruchem zinterpretują znaną historię. Punktem wyjścia dla nas była tematyka kobieca- mówi Katarzyna Zioło. Długo trwał proces improwizacji ruchowych i poszukiwania tego, co jest charakterystyczne w ciele, w poruszaniu się dla Aliny i dla Balladyny. Kluczowe było stworzenie portretu psychologicznego za pomocą ruchu.  Dramat o skomplikowanej naturze ludzkiej, o magii władzy i konflikcie sumienia staje się tu karkołomnym snem o miłości, iluzorycznym pragnieniem szczęścia i uznania, w imię którego możemy sprzedać wszystko – zasady moralne i własną tożsamość. Spektakl rozpisany jest na dwie kobiety, ale gdzieś w tle towarzyszy nam nieobecny Kirkor. A raczej jego uosobienie w postaci tego za czym dzisiaj gonimy, czego chcemy, czego pragniemy- dodaje Joanna Brodniak.   Sielskość ustępuje chorej rywalizacji, a piękny sen szybko przeradza się w koszmar. Ile jesteśmy w stanie poświęcić, by być kochanym? I co, gdy okaże się, że to tylko sen?

O spektaklu mówią Joanna Brodniak i Katarzyna Zioło:

  • cover play_arrow

    Taneczna „Balladyna” na deskach Teatru Rozbark Anna Jurzyca

Reżyseria, choreografia i scenografia: Kamil Bończyk,
Taniec i kreacja: Joanna Brodniak, Katarzyna Zioło,
Muzyka: Dominik „Domix” Franusik,
Kostiumy: Anna Kaczkowska,
Charakteryzacja: Katarzyna Rutkowska,
Multimedia: Wojtek Kukuczka,
Koordynacja: Katarzyna Zioło,
Produkcja: Fundacja Wielki Człowiek,
Autor zdjęć: Maciej Dziaczko,
Współpraca: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego i Fundacja Wyspiański, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Katowice

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content