play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Tarnowskie Góry: 66 łóżek covidowych na „przedwczoraj”. Jest odwołanie od decyzji Ministra Zdrowia

today25 listopada 2020

Background

66 łóżek covidowych na przedwczoraj. Tak zadecydował Minister Zdrowia, który nałożył kolejny obowiązek zwiększenia liczby miejsc dla pacjentów zarażonych koronawirusem w Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach.

Na wczorajszej sesji, Radni Powiatu Tarnogórskiego podjęli apel do Ministra Zdrowia o cofnięcie tej decyzji.

-Trudno znaleźć mi odpowiedź na to, w jaki sposób mielibyśmy to przeprowadzić. Dlatego, że przygotowanie wcześniejszej decyzji, którą na nas nałożył pan Minister – chodzi o stworzenie 50 łóżek covidowych – było dla nas bardzo trudne. Zaznaczam, że z 3 działających oddziałów internistycznych w powiecie tarnogórskim, ostał się tylko jeden – właśnie w szpitalu powiatowym. W wyniku tej nowej decyzji, która dotarła do nas wczoraj – a łóżka powinny być gotowe na przedwczoraj – to nie mamy wyjścia: albo przekształcamy jedyną pozostałą internę, albo chirurgię.. -mówi Stanisław Torbus, członek zarządu powiatu tarnogórskiego.

Wcześniej Minister Zdrowia zobowiązał szpital do utworzenia 50 łóżek covidowych, kosztem innych oddziałów. Kolejne zwiększenie liczby łóżek szpitalnych dla zarażonych koronawirusem, może skutkować utratą możliwość leczenia internistycznego lub chirurgicznego w powiecie tarnogórskim.

-Walczymy o pozostawienie nam ostatnich, dwudziestu kilku łóżek na internie, a wobec liczby kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców powiatu ta ilość jest już przerażająco mała – komentuje Beata Poprawa, ordynator jedynej działającej interny w Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach.

i dodaje, wyraźnie poruszona:

-Co mamy mówić pacjentom i ich przerażonym rodzinom, gdy szukają u nas pomocy, a my nie będziemy mogli jej w tej sytuacji udzielić? Gdzie ich mamy odsyłać ? Rozumiem że epidemia wymusza zwiększenie ilości łóżek zakaźnych, ale decyzją ministerstwa Tarnowskie Góry powoli już w całości zmienią się w miasto do leczenia covidów – tak działa bowiem już szpital św Kamila, taki nakaz otrzymało GCR Repty, nam zabrano pediatrię i jedną internę, a teraz zmuszają nas do zamykania ostatniej interny czy jedynej chirurgii. Jesteśmy tym mocno poruszeni.

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content