play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Tarnowskie Góry: Georadar bada zapadliska w centrum miasta ZDJĘCIA

today15 lipca 2021

Background

Georadar bada zapadliska powstałe w centrum Tarnowskich Gór, które pojawiły się niespełna dwa tygodnie temu, w rejonie ulicy Dolnej i Królika. Od tego czasu teren jest wyłączony z ruchu i odgrodzony taśmami. Rozpoczęto badania mające wskazać przyczyny powstania zapadlisk.

W sobotę, 3 lipca, w centrum Tarnowskich Gór, w rejonie skrzyżowania ulic Królika i Dolnej, przy jednej z posesji powstało zapadlisko. Teren zabezpieczyła w nocy straż pożarna, policja i straż miejska. Wciąż nie wiadomo, jaka jest przyczyna powstania tego zjawiska.

– Badamy, cały czas sprawdzamy i próbujemy dojść do przyczyn powstawania tych zapadlisk. Firma z Krakowa wykonuje badania georadarowe, które mają określić nam ewentualne rozmiary pustki, w miejscach, gdzie nawierzchnia jeszcze nie została zupełnie uszkodzona, ale gdzie utworzyły się takie poważne zaniżenia. Gdzie podejrzewamy, że te pustki pod spodem mogą być – mówi Radiu Piekary dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Tarnowskich Górach, Joanna Czyżewska.

Ubytek ma głębokość około 3 metrów, ale średnica zapadliska nie jest duża. Dziura ma około 1 metra szerokości, ale pod spodem jest wypłukana ziemia. Dokładna analiza dopiero wykaże, dlaczego miejsce to jest wypłukane i jaka była tego przyczyna oraz jak daleko sięga to zagrożenie. Oprócz tego, w pobliżu zapadliska jest drzewo, które będzie musiało zostać wycięte, aby nie stworzyć dodatkowego zagrożenia.

Do czasu poznania ekspertyzy i podjęcia decyzji co dalej, w okolicach skrzyżowania obowiązuje zmiana organizacji ruchu. Oficjalnie nie jest wyznaczony żaden objazd, ale z powodu zapadliska wyłączona jest z użytku ulica Królika na odcinku od ulicy Szymały do Rymera. Natomiast utworzyła się droga jednokierunkowa w okolicy barierek oddzielających zapadlisko, więc kierowcy mają możliwość jazdy tylko w jedną stronę.

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content