play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Tarnowskie Góry: Gmina musi zlikwidować zapadliska do końca miesiąca

today4 października 2021

Background

Znamy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w sprawie zapadlisk w Tarnowskich Górach. Gmina musi zlikwidować je do końca października.

Zapadliska, które latem pojawiły się w Tarnowskich Górach muszą zostać zlikwidowane do końca października. Taką decyzję podjął Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Zgodnie z tą decyzją gmina do końca miesiąca musi wykonać prace geotechniczne. Polegać one będą na wtłoczeniu do podziemnych pustek i szczelin tworzywa geotechnicznego – mówi reporterce Radia Piekary Katarzyna Majsterek z Urzędu Miasta w Tarnowskich Górach.

Puste przestrzenie zostaną wypełnione mieszaniną lotnych popiołów, cementu i wody. Taki zabieg spowoduje ustabilizowanie się podłoża. Wtłoczenie będzie wykonane na głębokość około 30 metrów we wszystkich czterech miejscach, w których pojawiły się zapadliska.

To nie wszystkie prace do jakich zobowiązana została gmina. Miasto do końca roku musi usunąć wszystkie szkody, jakie wywołało te niepożądane zdarzenie.

Musi nastąpić usunięcie wszelkich gruntów zawałowych, budowlanych oraz gruzu budowlanego z miejsca zapadlisk i wszelkich szkód, które powstały w obiektach będących własnością gminy – tłumaczy Majsterek.

Warto podkreślić, że miasto nie jest zobowiązane do naprawienia szkód, które nastąpiły wskutek zdarzenia na terenach prywatnych.

Przypomnijmy, że zapadliska w Tarnowskich Górach powstały w okresie letnim br. Bezpośrednią przyczyną takiego zjawiska jest budowa geologiczna terenu, a konkretnie tworzenia się lejów krasowych.

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content