play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Tarnowskie Góry kupią… parking. To sposób na ratowanie finansów SMZT

today27 kwietnia 2021

Background

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej sprzeda… kawałek swojej ziemi. Chodzi o parking przy Zabytkowej Kopalni Srebra. Niewykluczone, że kupi go miasto, by ratować sytuację finansową Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej odsprzedaje majątek, by zapobiec finansowej katastrofie. Przedłużający się lockdown dramatycznie wpłynął na sytuacje finansową „Miłośników”. A gdy  systemowej pomocy w dalszym ciągu brak, podejmowane są próby działań doraźnych. Pomaga w tym tarnogórski Urząd Miasta. Po zakupie publikacji książkowych i biletów wstępu do obiektów UNESCO, przyszła pora na zakup parkingu przy Zabytkowej Kopalni Srebra. Z ofertą sprzedaży zwróciło się do władz miasta samo Stowarzyszenie:

– Czynimy szereg działań, aby uratować Stowarzyszenie, aby uratować nasze dziedzictwo i nasze obiekty. Sprzedaż parkingu to jedno z działań. Wielkie podziękowania dla władz miasta za wyciągnięcie ręki. Mamy nadzieję, że radni dadzą zielone światło dla tego przedsięwzięcia. Oczywiście, ktoś może powiedzieć, że ten parking jest nie wiadomo ile warty, ale miasto Tarnowskie Góry jest tak naprawdę gwarantem utrzymania statusu quo tego miejsca, czyli zachowania parkingu dla Zabytkowej Kopalni Srebra. My ten parking musimy mieć – mówi Radiu Piekary Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

O tym czy dojdzie do transakcji zakupu parkingu przez miasto, zdecydują jutro radni podczas sesji Rady Miasta. Ważne, by umowa pozwalała Stowarzyszeniu odzyskać w przyszłości parking.

– Mamy nadzieję, że te wszystkie zapisy umowy, będą wyglądały w ten sposób, że Stowarzyszenie będzie miało prawo pierwokupu na dłuższy okres do spłaty. Jeżeli nasza sytuacja finansowa poprawi się – mamy nadzieję – będziemy mogli ten parking od miasta odkupić – dodaje Grzegorz Rudnicki.

Sytuacja finansowa Stowarzyszenia od wielu miesięcy pozostaje bardzo trudna. Gdy w najbliższym czasie się nie odmieni, tarnogórskie obiekty światowego dziedzictwa UNESCO mogą nawet utracić prestiżowy tytuł.

 

Fot: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

 

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content