play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Tarnowskie Góry: KURNA CHATA bez ściany! Kolejne skutki zapadliska

today27 lipca 2021

Background

Wczoraj wieczorem zawaliła się jedna ze ścian popularnej w Tarnowskich Górach restauracji „Kurna Chata”. Uszkodzenie budynku to efekt zapadliska, które powstało dwa tygodnie temu, w rejonie tego obiektu przy ulicy Królika.

 

Sytuacja mogła wydawać się bardzo niebezpieczna. Na szczęście, oprócz budynku, nikt nie ucierpiał w tym zdarzeniu.

W Tarnogórskim Ratuszu cały czas trwają prace, które mają ustalić, co jest przyczyna powstawania zapadliska.

– Już zostały podjęte kroki, które zmierzają do tego, aby wyjaśnić w ogóle charakter tego zjawiska. Tarnowskie Góry to jest takie miasto, że tu nic nie jest proste, bo wiemy, że byliśmy tą kolebką eksploatacji. I jakby pierwsze takie wskazania mówią o tym, że tam są jakieś szyby, jakieś podziemia. Dokonaliśmy badania dokumentów historycznych, map i nie ma tam żadnych wzmianek o eksploatacji górniczej. Wszystko wskazuje na to, że nie jest to efekt wydobycia prowadzonego przed laty w mieście – mówi zastępca burmistrza Tarnowskich Gór, Piotr Skrabaczewski.

 

Zastępca burmistrza zapewnia również, że właściciele „Kurnej Chaty” będą mogli liczyć na pomoc z miasta.

– Miasto posiada uchwałę Rady Miejskiej o dotowaniu pomocy dla zabytków. Takich dotacji udzieliliśmy kilkadziesiąt, w trakcie mojej pracy. Tylko musimy wiedzieć po prostu, co trzeba zrobić. Jeśli rzeczywiście ekspertyza będzie tego budynku. Co z nim zrobić? Czy on się nadaje do dalszej eksploatacji? Czy trzeba będzie go rozebrać? Tak, jak w innych przypadkach, będziemy w kontakcie i będziemy zachęcać do tego, żeby złożyć taki wniosek. Pieniądze na to w budżecie na prawdę, co rocznie są – dodaje Piotr Skrabaczewski.

 

Teraz będzie też trwało zabezpieczenie terenu, aby nikt postronny nie dostał się w rejon zapadliska.

 

Fot: Facebook/ Tarnowskie Góry Urząd Miasta

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content