play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Tarnowskie Góry: Objęli cmentarz swoją opieką! Wyjątkowa inicjatywa społeczników ZDJĘCIA

today1 października 2020

Background

Skrzyknęli się kilka miesięcy temu, by założyć stowarzyszenie Gliwicka 66. W Tarnowskich Górach pod tym adresem mieści się bowiem stary cmentarz żydowski i dawny dom przedpogrzebowy, który jest niestety w opłakanym stanie. Społecznicy chcą przywrócić pamięć o tym miejscu.

Wartość historyczna i zabytkowa tego miejsca bez dwóch zdań jest wyjątkowa:

Gliwicka 66 to adres cmentarza żydowskiego w Tarnowskich Górach. Jednej z najcenniejszych nekropolii w mieście. Tu zachowane są nagrobki już od 1822 roku, aż do wybuchu II Wojny Światowej. Powojenne również są, taka niewielka kwatera grobów ewangelickich. U wejścia na cmentarz stoi dawny dom przedpogrzebowy, który jest w złym stanie. Liczymy, że nasza energia pomoże w tym, żeby kiedyś coś tutaj ciekawego powstało – mówi Radiu Piekary historyk Marek Panuś ze Stowarzyszenia Gliwicka 66.

Do tej pory, kilka rzeczy już udało się zrobić.  Cmentarz został uporządkowany dzięki społecznym akcjom sprzątania. Odbył się także koncert muzyki żydowskiej, a wczoraj zamontowano tablicę pamiątkową:

Do tej pory nie było żadnej informacji. Ludzie, którzy dowiadywali się na przykład o sprzątaniu czy koncercie, nie wiedzieli gdzie ten cmentarz jest. To był też jeden z naszych pierwszych pomysłów, żeby powiesić właśnie tablicę. Otrzymaliśmy na to dofinansowanie z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – mówi Anna Gołkowska-Dymarczyk.

Tablica zawiera podstawowe informacje o cmentarzu oraz odnośnik do strony, za pomocą której osoby zainteresowane zwiedzaniem tego miejsca mogą skontaktować się z członkami stowarzyszenia.

Bardzo leży nam na sercu los tego miejsca. Przede wszystkim domu przedpogrzebowego, który niszczeje bardzo szybko w momencie gdy nie ma już dachu…Tak z zazdrością patrzymy na Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, który mieści się w domu przedpogrzebowym w Gliwicach. Chcielibyśmy ten cmentarz jakby zwrócić miastu i mieszkańcom – dodaje Anna Włodek z Gliwickiej 66.

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content