play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Tarnowskie Góry przystępują do SIM. To szansa na nowe mieszkania

today12 marca 2021

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to nowy pomysł rządu, mający zapewnić Polakom dostęp do mieszkań. Po Zabrzu, Świętochłowicach i Chorzowie do SIM-u dołączają Tarnowskie Góry.

Zabrze, Świętochłowice, Chorzów – a teraz i Tarnowskie Góry – te właśnie gminy deklarują powołanie spółki, która na ich terenach zajęłaby się budową osiedli mieszkaniowych przeznaczonych dla osób o umiarkowanych dochodach. Wszystko przy wsparciu Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i Krajowego Zasobu Nieruchomości.

– Rada Miejska w Tarnowskich Górach podjęła już w tej kwestii dwie kluczowe uchwały. Pierwsza uchwała to uchwała wyrażająca zgodę na przystąpienie gminy do takiej inicjatywy. Druga uchwała polega na tym, ze Rada Miejska musi się też zgodzić,  żebyśmy jako gmina złożyli akces – wniosek o dofinansowanie w ramach tego rządowego programu. Takie dofinansowanie przewiduje dopłatę w wysokości 3 milionów.  Efekt jest taki, że taka spółka zostanie w przyszłości powołana. Zapowiedzieliśmy, że mamy działkę przy ulicy Andersa w Lasowicach, o powierzchni 1,3 ha i taka działka na rzecz takiej spółki, kiedy ona zostanie powołana, zostanie przekazana – mówi reporterce Radia Piekary Mariusz Jarzombek z tarnogórskiego magistratu.

Według wstępnych wyliczeń przy ulicy Andersa mogłoby powstać nawet 120 nowych mieszkań. Podpisanie aktu założycielskiego międzygminnej spółki, ma nastąpić do końca kwietnia.

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, utworzenie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych przewiduje:

  • wybudowanie mieszkań na wynajem z niskim czynszem,
  • możliwość dojścia lokatorów do własności wynajmowanego lokalu przy wpłacie odpowiednio wysokiej partycypacji,
  • skorzystanie z wakacji w płaceniu czynszu dla tych lokatorów, którzy nie zdecydują się na możliwość wykupu mieszkania (po upływie okresu spłaty przez SIM kredytu),
  • lokatorom będą przysługiwać rządowe dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start – ich wysokość będzie uzależniona od wielkości gospodarstwa domowego, miesięcznie może wynieść do 300-400 zł; niższy czynsz będzie można płacić przez 15 lat i będzie on średnio o ponad 50% niższy od czynszu rynkowego.

Fot. Zdjęcie poglądowe

Autor: Redaktor


0%
Skip to content