play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

 • cover play_arrow

  Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Tarnowskie Góry: Szukają śladów po dawnej fabryce mydła

today8 czerwca 2020

Background

Szukają śladów po założonej w 1845 roku fabryce mydła w Tarnowskich Górach. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej ma nowy cel. Chce odtworzyć historię fabryki Lukaschika, która znajdowała się między innymi w budynkach obecnie zajmowanych przez stowarzyszenie.

Mówi Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej:

 

 • cover play_arrow

  Tarnowskie Góry: Szukają śladów po dawnej fabryce mydła Redakcja Radia Piekary

 

Nie tylko mieszkańcy Tarnowskich Gór mogą pomóc. Ślady po fabryce odnaleziono już między innymi w Lublińcu, Katowicach czy Warszawie.

Szczegóły:

 

 • cover play_arrow

  Tarnowskie Góry: Szukają śladów po dawnej fabryce mydła Redakcja Radia Piekary

 

W mediach społecznościowych stowarzyszenia czytamy:

Od ponad 65 lat Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej buduje kulturę przemysłową miasta gwarków. Rozwinęliśmy w tym czasie turystykę, dbamy o nasze dziedzictwo, uratowaliśmy od zapomnienia wiele miejsc pamięci i doprowadziliśmy, że tutejsze zabytki pogórnicze trafiły na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Teraz liczymy na Państwa pomoc ! Wystarczy tylko się rozejrzeć.

Przeszukajcie strychy i piwnice, zajrzyjcie do albumów ze starymi zdjęciami, poproście o pomoc seniorów, zajrzyjcie do dawnych pamiętników .

Na każdym zdjęciu może być jakiś ślad. Ślady po fabryce odnaleźliśmy już w Lublińcu, Katowicach i Warszawie. Przyglądajcie się więc dobrze !

Niech pomogą nam mieszkańcy innych miast, a także kolekcjonerzy i zbieracze z całej Polski.

Założona w Tarnowskich Górach w roku 1845 fabryka mydła Josepha Lukaschika była jedną z najbardziej prężnych i uznanych manufaktur w Niemczech, a po podziale Górnego Śląska, również w Polsce. W fabryce tej produkowano wiele gatunków mydła i proszków mydlanych.

Zakład znajdował się przy w trzech budynkach: przy ul. Zamkowej 1, dawna Schloss Strasse, później przy Gliwickiej 2 i 4- Gleiwitzer Strasse. Ostatnie dwa numery to nasza siedziba. Może macie Państwo jakieś zdjęcie z tej okolicy.

Firma miała swoje przedstawicielstwa w innych miastach np. w Łodzi i reklamowała się nie tylko w śląskiej, ale także ogólnopolskiej prasie. Fabryka produkowała kilkadziesiąt różnych rodzajów mydła m.in. „Lukaszyka mydło polskie”, „Lukaszyka królewskie mydło”, „Lukaschika mydło naftowe”, „Lukaschika mydło z olejku skalnego”, „Mydło benzytowe”, „Mydło Lukas”, „Mydło Srebrne”, a także proszek mydlany Patentos, Polonia czy Piril.

Najbardziej znanymi produktami przedsiębiorstwa były natomiast wyroby marki „Schlägel und Eisen”, potem „Młotek i perlik”. Mydło to używane w m.in. łaźniach kopalnianych w polskiej części Górnego Śląska.

Wytwórnia może poszczycić się wieloma patentami i nagrodami, jak choćby złoty medal na wystawie w Katowicach. Fabryka funkcjonowała do 1942 r.

Poszukujemy wszelkich śladów i pamiątek po dawnej wytwórni mydła. Najciekawsze artefakty z chęcią kupimy, a pamiątki rodzinne zeskanujemy lub zrobimy im zdjęcia.

Sprawdź czym zajmowali się Twoi przodkowie i przeszukaj domowe szpargały. Porozmawiaj z rodziną. Zabaw się w odkrywcę !

Interesują nas:

– opakowania na mydło z zawartością lub bez, ale także inne produkty fabrykanta Lukaschika

– opakowania po proszkach do prania Patentos, Polonia czy Piril

– dokumenty, rachunki za transport lub zakup mydła, drewniane skrzynki na mydło,

– zdjęcia z okresu międzywojennego i wcześniejsze, zrobione w fabryce lub na zewnątrz.

– relacje świadków wydarzeń, czyli ciekawe opowieści naszych dziadków, którzy pracowali w tarnogórskiej fabryce Lukaschika (Być możne zachował się jakiś pamiętnik, notatka czy artykuł w prasie)

– zdjęcia i nazwiska byłych pracowników fabryki, których pamieć chcemy przywrócić.

– zdjęcia fabrycznego komina przy Gliwickiej 2 – kto pamięta kiedy go zdemontowano?

– zdjęcia członków bractwa strzeleckiego z Tarnowskich Gór, bo może się okazać, że na jednym z nich kryje się poszukiwany przez nas fabrykant Lukaschik.

PROSIMY O KONTAKT:
Na fejsbuku lub poprzez adres marketing@kopalniasrebra.pl

FOT: SMZT

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content