play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Tarnowskie Góry w czasach dawnych Słowian III. Impreza plenerowa już w weekend

today7 września 2020

Background

Tarnowskie Góry w czasach dawnych Słowian III. Impreza plenerowa już w weekend. Pod tym hasłem odbędzie się w dniach 12 i 13 września tarnogórski weekend. W sobotę przed budynkiem TCK-u stanie Wioska Słowiańska, podczas której będzie można się dowiedzieć czegoś o zwyczajach słowiańskich wojów, przyjrzeć się pracy pradawnych rzemieślników oraz wziąć udział w plebejskich zabawach… W drugiej części imprezy wystąpi krakowski zespól Żmij. W planach także pokaz filmu online: „Gwarki. Historia pewnego pochodu”.

 

12 września

12:00-18:00 – Część I „Wioska Słowiańska”

– zwiedzanie wioski słowiańskiej i obozowiska wojów

– prowadzący opowiadający o plemionach, zwyczajach i militariach w trakcie trwania imprezy

– stanowiska słowiańskich rzemieślników + pokazy

– stanowisko ze słowiańskimi kulinariami

– tor łuczniczy dla wszystkich

– zabawy i konkursy plebejskie dla całych rodzin

– pokazy bitew wojów

18:00-19:00 – Część II „Muzyka i taniec z dawnymi Słowianami”

W tej części zaplanowano koncert zespołu folkowego Żmij. To krakowska grupa nawiązująca do muzyki świata – głównie słowiańskiej i bliskowschodniej – a także rocka alternatywnego i mrocznej piosenki poetyckiej z pod znaku Nicka Cave’a czy Toma Waitsa. W warstwie lirycznej muzyka Żmija nasycona jest wątkami mistycznymi i ludowymi, choć zdarzają się również teksty bardzo osobiste oraz wiersze klasyków.

Link do utworu tego zespołu: https://www.youtube.com/watch?v=ChvTCLVR25A
Link do wydarzenia: https://tiny.pl/71zbb

Tarnowskie Góry w czasach dawnych Słowian III. Impreza plenerowa już w weekend. Całość dopełni pokaz filmu online: „Gwarki. Historia pewnego pochodu”

13 września, godz. 11:00

Film „Pochód Gwarkowski. Historia i pamięć” to materiał uzupełniający powstałą trzy lata wcześniej publikację o tym samym tytule. W wersji filmowej wybrani uczestnicy części historycznej pochodu opowiedzą o emocjach towarzyszących im podczas corocznego, barwnego korowodu oraz to jak zapamiętali Gwarki z lat swojego dzieciństwa.

Nie zabraknie również opowieści o ciekawych incydentach. Całość zostanie wzbogacona o archiwalne materiały fotograficzne i filmowe pozyskane z instytucji kultury oraz osób prywatnych. Tarnogórskie Centrum Kultury od dłuższego czasu planowało realizację krótkiego materiału wideo prezentującego największe wydarzenie tego typu w Polsce. Odwołanie tegorocznych Gwarków i Pochodu Gwarkowskiego z powodu panującej pandemii było pretekstem do wykonania filmu przez Krzysztofa Stręciocha. Premiera filmu odbędzie się 13 września o godz. 11:00 na YouTubie TCK.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content