play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Tarnowskie Góry: Zdemontowano dzwon zabytkowej Wieży Gwarków

today14 maja 2020

Background

Społecznicy ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zdemontowali dzwon z Wieży Gwarków, która od lat stanowi symbol Tarnowskich Gór. Wysłużony i uszkodzony dzwon trafi teraz jako eksponat do tarnogórskiego muzeum.

Jego miejsce za kilka miesięcy zajmie replika, która zostanie wykonana przez cenioną na rynku pracownię ludwisarską zgodnie z wytycznymi magistratu i Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Na prace związane z demontażem, odlaniem nowego dzwonu i jego instalacją na wieży gwarków, zgodę wydał gminie Tarnowskie Góry Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Wcześniej o przeprowadzenie takich prac wystąpiło do magistratu Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Szczegóły Grzegorz Rudnicki SMZT:

 

  • cover play_arrow

    Tarnowskie Góry: Zdemontowano dzwon zabytkowej Wieży Gwarków Redakcja Radia Piekary

 

 

 

 

Przypomnijmy, że “Miłośnicy” nie tylko uratowali dzwonnicę przed zniszczeniem, ale również w czynie społecznym doprowadzili w połowie XX w. do ustawienia jej w sercu miasta i przez kilkadziesiąt lat opiekowali się obiektem.

Znajdująca się niedaleko rynku drewniana dzwonnica to jedyny tego typu zabytek w Polsce. Zanim obiekt stał się zabytkiem, przez dziesięciolecia pozdrawiał wszystkich górników kopalni srebra i ołowiu Fryderyk idących do pracy. Dźwięk dzwonka był sygnałem do rozpoczęcia i zakończenia szychty, czyli zmiany. Słychać go było skoro świt i pod wieczór. W ten sposób dzwon wyznaczał rytm pracy w górnictwie tarnogórskim.

Fot: SMZT

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content