play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Tauron komentuje sprawę bloku 910 MW

today5 sierpnia 2022

Background

Tauron Polska Energia informuje, że blok 910 w Jaworznie działa, a prowadzone tam prace przebiegają zgodnie z kontraktem. Odnosi się do działań podejmowanych przez firmę Rafako. 

Spółka Tauron Polska Energia S.A. odnosi się do sprawy w wydanym przez siebie komunikacie, w którym odnosi się między innymi do systemów przystosowanych do wychwytywania zanieczyszczeń metalicznych. Odnosi się także do ilości węgla dostępnego na składowisku znajdującego się przy elektrowni.

Tauron Polska Energia odnosi się do doniesień medialnych

Blok 910 MW – jako jedna z najnowocześniejszych jednostek tego typu w kraju – został wyposażony przez Rafako, jak czytamy w komunikacie spółki Tauron Polska Energia, w kompletny system detekcji i wychwytu zanieczyszczeń metalicznych (ferromagnetyków) celem zabezpieczania instalacji przed ewentualnymi uszkodzeniami i zakłóceniami w pracy jednostki. System ten został dostarczony przez wykonawcę bloku, czyli Rafako. Jego zadaniem jest wychwycenie zanieczyszczeń, które mogą powodować zakłócenia pracy instalacji.

-Węgiel w kopalniach poddawany jest procesowi oczyszczania, pomimo to, ze względu na bardzo duże ilości strumienia węgla, nie da się całkowicie wykluczyć przedostawania się niewielkiej ilości zanieczyszczeń w węglu dostarczanym do elektrowni – czytamy w oświadczeniu spółki Tauron Polska Energia S.A.

Dodatkowo, niezależnie od tego, TAURON wyposażył układ podawania węgla w dodatkowe instalacje oczyszczania paliwa z zanieczyszczeń. Standardowe działanie elektromagnesu wychwytującego elementy metalowe nie powoduje zatrzymania taśmociągów węglowych. Jedynie w przypadku, gdy elektromagnes – dostarczony przez Rafako – nie wychwyci zanieczyszczenia, następuje zatrzymanie taśmy w celu manualnego usunięcia tego zanieczyszczenia.

-Nieprawdą jest również to, że składowisko węgla przy elektrowni jest puste. Aktualnie stan zapasów na składowisku węgla jest dwa razy większy, niż wynika to z obowiązku zapisanego w rozporządzeniu w sprawie zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych – napisano w oświadczeniu

Czytamy w nim, że TAURON zakupił węgiel z Indonezji z przeznaczeniem dla opisywanego bloku, wstępne badania laboratoryjne potwierdzają, że paliwo spełnia wymogi kontraktowe. Aktualnie trwają ostatnie badania węgla prowadzone przez niezależne laboratorium celem potwierdzenia otrzymanych już wyników oraz dodatkowych parametrów. Wyniki mają być znane w poniedziałek.

-Zwracamy również uwagę na fakt, że Rafako i TAURON prowadzą od kilku dni rozmowy ws. ewentualnych mediacji przed Prokuratorią Generalną. Rafako próbowało wymusić na TAURON przyspieszenie tego procesu, strasząc atakiem medialnym. Rozmowy przed Prokuratorią Generalną miałyby dotyczyć m.in. zniesienia z Rafako gwarancji bankowych w wysokości 600 mln zł oraz zmiany harmonogramu prac wynikających z zawartej wcześniej ugody. – napisano w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej.

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content