play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

TAURON wspiera szkoły na Śląsku. Rusza nowy program

today2 września 2021

Background

TAURON uruchomił program wsparcia szkół na południu Polski. Pierwszym beneficjentem zostało Technikum Elektroniczne nr 4 w Tarnowskich Górach, które  dostało od firmy wyposażenie laboratorium.  To nie Z kolei już jesienią ruszy mobilne Zielone Laboratorium TAURONA odwiedzi szkoły z południowej Polski.

Przyszłość energetyki, a szerzej przemysłu, zależy od kompetencji fachowców. Transformacja energetyki musi iść w parze z nowymi kompetencjami nabywanymi przez uczniów. TAURON, jako firma odpowiedzialna społecznie, stara się wspierać i wzbogacać proces edukacyjny, wzmacniając długofalową transformację polskiej gospodarki – mówi Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu TAURON Polska Energia.

Do Technikum nr 4, będącego częścią Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach, trafiło nowoczesne laboratorium. W jego skład weszło pięć kompletnych zestawów trenażerów do ćwiczeń elektroniki cyfrowej oraz tablica multimedialna wraz z oprzyrządowaniem. Sprzęt ufundował TAURON.

Dobry sprzęt to obok fachowej kadry podstawa procesu edukacyjnego. Podarunek od TAURONA to doskonały przykład współpracy biznesu i szkolnictwa branżowego. Dotykowa tablica interaktywna o dużej przekątnej doskonale się sprawdza w nauczaniu przedmiotów zawodowych, pozwala na szybkie generowanie schematów, pobieranie ich z internetu, tworzenie precyzyjnych opisów. Zapis tablicowy może być łatwo publikowany, udostępniany uczniom. Zestawy do nauki programowania układów cyfrowych oparliśmy o układy Arduino, które dzięki swojej popularności i ciągłemu rozwojowi, gwarantują szerokie pole działania i dużą kreatywność. Pozwalają prowadzić ciekawe i nowoczesne lekcje z zakresu elektroniki. Dziś inwestujemy w młodych ludzi, w ich wiedzę techniczną, by w przyszłości ich kompetencje wzmacniały innowacyjność firm w regionie – ocenił Marcin Ślęzak, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach.

Zielone Laboratorium TAURONA ruszy w trasę

Projekt Zielone Laboratorium TAURONA to działania skierowane do szkół z południa Polski. Spółka uruchomiła go we współpracy ze Stowarzyszeniem Robisz.to. Łączy on dwa projekty: Laboratoriów TAURONA oraz Mobilnego FabLabu „Fablika”.

Projekt ma na celu umożliwić nauczycielom i uczniom bezpłatny dostęp do najnowszych technologii służących wyzwalaniu kreatywności. W pierwszym etapie uczniowie i nauczyciele uczą się przy wsparciu specjalistów, jak używać maszyn i otwartego oprogramowania. Dzięki temu w następnym kroku mogą już sami korzystać z Laboratorium i samodzielnie wykorzystywać zdobytą wiedzę.

W mobilnym laboratorium TAURONA znajdą się m.in.: drukarka 3D, ploter laserowy, minifrezarka CNC, długopisy 3D, lutownice i zestawy elektroniczne. Są to narzędzia i maszyny pozwalające przeprowadzić zajęcia z projektowania, cyfrowej fabrykacji, prototypowania, lutowania czy programowania.

Celem projektu jest inspirowanie szkół i placówek edukacyjnych z południa Polski do tworzenia własnych prototypowni, kładąc nacisk na jakość działań i długofalowe rezultaty. Zielone Laboratoria TAURONA odwiedzą co najmniej 8 szkół w województwie śląskim. W ramach projektu odbędą się warsztaty dla grup zorganizowanych i prezentacje o druku 3D z elementami interaktywnymi dla większej grupy.

Drugim typem warsztatów są zajęcia dla nauczycieli z kompleksowego przeszkolenia w zakresie obsługi maszyn i programów do projektowania. Nauczyciele wraz ze specjalistami przerobią scenariusze zajęć przygotowanych przez Stowarzyszenie, które będą mogli realizować ze swoimi uczniami. Wszystkie maszyny i narzędzia zostaną udostępniona szkole na miesiąc.

Wsparcie przyszłych fachowców

TAURON od lat wspiera szkoły i inne placówki edukacyjne. Firma tworzy m.in. w technikach klasy patronackie, w których obecnie uczy się aż 1300 uczniów. Najlepsi z nich mogą liczyć na stypendia naukowe fundowane przez firmę. TAURON organizuje również zajęcia praktyczne oraz praktyki i staże zawodowe w rzeczywistych warunkach pracy. W proces nauczania zaangażowani są także pracownicy TAURONA. Wcielili się oni  w rolę wykładowców i prowadzących warsztaty merytoryczne.ą składać osoby fizyczne i prawne, bez względu na miejsce zamieszkania. Warunki uczestnictwa, wysokość wadium, ceny wywoławcze oraz inne informacje można znaleźć na stronie internetowej urzędu miasta od 7 września.

źródło: TAURON

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content