play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

TdP: Ranny Holender jest już po operacji!

today6 sierpnia 2020

Background

Najnowsze ustalenia ws. stanu zdrowia rannego Holendra. Jak przekazał lekarz podczas dzisiejszej konferencji prasowej, kolarz jest już po kilkugodzinnej operacji, a jego stan określa się jako ciężki, ale stabilny.

Przypomnijmy, Fabio Jakobsen został ranny podczas wypadku, do którego doszło w środę, 5 sierpnia na trasie pierwszego etapu 77. edycji Tour de Pologne. Holenderski zawodnik wypadł z trasy, po tym jak został zepchnięty przez swojego rodaka, Dylana Groenewegena. Działo się to tuż przed metą, na finiszu wyścigu. Jakobsen z ogromnym impetem wpadł na płotki, wyłamując je. W zdarzeniu ucierpiał także sędzia pomiaru czasu. Na miejsce karambolu wezwano karetki pogotowia. Przyleciał także helikopter LPR.

Dziś wiemy już, że Jakobsen przeszedł pięciogodzinną operację. Mężczyzna doznał poważnego uszkodzenia twarzoczaszki oraz klatki piersiowej, w związku z czym ma problemy z oddychaniem. Jest jednak w stanie sam utrzymać odpowiednie ciśnienie krwi, co lekarze określają, jako pozytywny symptom. W tomografii nie wykazano uszkodzenia mózgu, jednak całkowitą pewność medycy zyskają dopiero po wybudzeniu pacjenta. Jeszcze dziś zostanie podjęta próba wybudzenia Jakobsena ze śpiączki farmakologicznej.

Mężczyzna do godziny 5.30 był operowany w naszym szpitalu przez anestezjologów, chirurgów szczękowych oraz laryngologów. Ta operacja była bardzo skomplikowana ze względu na uraz twarzoczaszki. Z relacji lekarzy operujących, ta operacja przebiegła bez powikłań. W tej chwili przebywa na Klinicznym Oddziale Intensywnej Terapii w stanie stabilnym, ma własne ciśnienie. Jest oczywiście wentylowany. Myślimy o tym, żeby dzisiaj podjąć próbę wybudzenia go ze śpiączki – mówił zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa sosnowieckiego szpitala, doktor Paweł Gruenpeter.

Choć Holender nie przekroczył linii mety – został uznany za zwycięzcę pierwszego etapu 77. Tour de Pologne. Natomiast, komisja podjęła decyzję o dyskwalifikacji sprawcy kraksy.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content