play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Te koty znalazły dach nad głową jeszcze przed zimą ZDJĘCIA

today2 stycznia 2020

Background

Te koty znalazły dach nad głową jeszcze przed zimą. Za nami pierwsza edycja ZWIERZowego programu wspierającego koty wolno żyjące w Polsce. Ponad 100 ciepłych, drewnianych budek da kotom schronienie przed zimą.

Pomoc dla zwierząt, nie tylko bezdomnych

Koty wolno żyjące nie są zwierzętami bezdomnymi. Są one zdziczałymi zwierzętami, którym ludzie powinni pomagać. Szczególnie w okresie zimowym, gdy koty nie mają się gdzie schować i zagrzać, gdzie często infrastruktura miasta nie pozwala im na znalezienie spokojnego i ciepłego miejsca.

– Koty dzikie przez większą część roku dobrze sobie radzą na wolności, ale w okresie zimowym potrzebują naszego wsparcia by przetrwać mrozy, potrzebują schronienia. Dzięki budkom wiele kotów przeżyje zimę i dalej będzie chronić nasze miasto przed gryzoniami. Koty dzikie pełnią ważną rolę w ekosystemach miast, dlatego naszą powinnością jest im pomóc przetrwać najtrudniejszy czas w roku – mówi Aleksandra Gruszczyńska z Fundacji Zwierzęcej Arkadia.

W tym roku budki trafiły do organizacji pozarządowych z Suwałk, Sosnowca, Kalisza, Grudziądza, Nasielska i Pszczyny. Wszystkie one zajmują się opieką nad kotami. Za ich pośrednictwem budki trafią do lokalnych karmicieli – społecznych opiekunów kotów wolno żyjących. To oni, na co dzień doglądają zwierzęta, dokarmiają, sprzątają budki, a także zapewniają kotom dostęp do opieki weterynaryjnej.

– Ważne jest dla nas, aby wspierać mądrze. Dlatego w pierwszej edycji budki rozdysponowane będą przez współpracujące z Fundacją organizacje. Lokalni działacze najlepiej wiedzą, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna. Dodatkowo, wiemy też, że dzięki temu koty będą objęte kompleksową opieką. Poza dachem nad głową i dokarmianiem bardzo ważne jest, aby je kastrować. To jedyny humanitarny i skuteczny sposób na to, by zwalczać bezdomność zwierząt – zaznacza Marta Cieśla, fundacja ZWIERZ.

– W tym roku dzięki pomocy Fundacji Zwierz 10 budek zostało umieszczonych na terenie Sosnowca. To duże wsparcie dla nas i niesamowicie cenna akcja. Dzięki temu pomagamy kompleksowo, na pierwszym miejscu zawsze stawiamy na zabiegi kastracji, więc na domki często brakuje środków. Teraz nie musimy się już martwić o los naszych podopiecznych – dodaje Angela Kosiba, Stowarzyszenie Opieki nad Zwierzętami „Nadzieja na Dom”.

Koty wolno żyjące to zwierzęta chronione prawem.

Koty wolno żyjące podlegają ochronie prawnej wynikającej z przepisów ustawy o Ochronie Zwierząt. Zgodnie z ustawą stanowią ogólnonarodowe dobro i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Wszelkie próby ich zabijania, przeganiania, wywożenia z miejsc ich bytowania lub utrudnianie karmicielom sprawowania opieki nad nimi jest są niezgodne z prawem i karane. Naruszenie przepisów ustawy o Ochronie Zwierząt i znęcanie się nad zwierzętami jest zagrożone karą grzywny do 100 tyś złotych, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 3.

 

– Fundacja Siedem Życzeń od lat prowadzi szeroko zakrojoną współpracę z osobami dokarmiającymi koty wolno żyjące w Grudziądzu. Każda osoba, która jest zgłoszona jako karmiciel dostaje miesięczny przydział karmy dla swoich podopiecznych. Wspieramy także stawiając w różnych rejonach miasta budki dla kotów – podsumowuje Faustyna Szuca, Fundacja Siedem Życzeń.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content