play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Te zdjęcia to prawdziwe odkrycie! Wiemy jak wyglądały wnętrza nieistniejącego zamku w Świerklańcu

today17 listopada 2020

Background

Te fotografie to prawdziwe odkrycie. Dotąd niepublikowane w Polsce zdjęcia przedstawiające nieistniejący już zamek w Świerklańcu zwany Małym Wersalem, nie tylko dla lokalnych historyków stanowią wielką wartość. To prawdziwe perełki, wręcz Białe Kruki. Bo o ile wygląd zewnętrzny rezydencji był znany, to wnętrza były dotąd zagadką.

Właśnie zostały odkryte dzięki pasjonatowi historii panu Zbigniewowi Banasiowi pochodzącemu ze Świerklańca:

-Był to zupełny przypadek. Od jakiegoś czasu kolekcjonuję stare zdjęcia, pocztówki o tematyce Świerklańca. No i w trakcie przeszukiwania internetu zauważyłem miniaturkę – na prawdę bardzo małą, zdjęcia bramy przed pałacem. Idąc tym tropem  znalazłem 4 czy 5 kolorowych zdjęć udostępnionych w internecie przez pana, który nazywa się Tomas Schmid-Dankward i pracuje w Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie.

Po nawiązaniu kontaktu z niemieckim historykiem, okazało się, że zdjęcia wykonał jego ojciec Helmut Schmid-Dankward, który był oficerem w trakcie II wojny Światowej i stacjonował w świerklanieckim zamku. Zabytkowych fotografii jest w sumie 400. Zachowały się też filmy. Niewielką część tych zbiorów pan Zbigniew, za zgodą syna autora zdjęć udostępnił w swoich mediach społecznościowych.

-Obecnie jestem w posiadaniu 19 kolorowych zdjęć bardzo dobrej jakości. No i zdjęcia kilka dni temu w dwóch seriach udostępniłem w internecie, czym wzbudziłem nie małe zainteresowanie. Można zobaczyć wnętrza pałacu, salon myśliwski, salon czerwony, elementy wystroju. Zdjęcia robią wrażenie.

Historia pałacu w Świerklańcu

Pałac w Świerklańcu istniejący w latach 1876-1962 zwany był „Małym Wersalem”.

W 1876 niedaleko starego zamku Guido Henckel von Donnersmarck wybudował jako prezent dla swojej żony Blanki de Paiva – nową rezydencję w stylu Ludwika XIII zwaną popularnie „Małym Wersalem”. Pałac zaprojektował Hector Lefuel (nadworny budowniczy Napoleona III). Zamek i pałac zostały splądrowane i podpalone w 1945 i ostatecznie zniszczone w czasach PRL. Nadający się budulec uzyskany z ruin oraz marmury i kamienne bloki posłużyły do budowy Pałacu Kultury Zagłębia w latach 1951-1958. W 1962 bez wiedzy ówczesnego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wysadzono resztki ruin zamku. Z zespołu pałacowego do dzisiaj ocalały baseny, tarasy i fontanny, Pałac Kawalera oraz kościół z grobowcami rodziny.

Fot: Helmut Schmid-Dankward, Zdjęcie 1: Pałac w Świerklańcu – Lustrzane odbicie w tafli jeziora. Jesień 1940 roku, Zdjęcie 2: Pałac w Świerklańcu – Salon czerwony, Zdjęcie 3: Schody w Pałacu.

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content