play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Teatr, który przypomina zapomniane tradycje, historie i język. Teatr Zagłębia we współpracy z Kanadą

today7 sierpnia 2020

Background

Teatr, który przypomina zapomniane tradycje, historie i język. Teatr Zagłębia we współpracy z Kanadą. Sosnowiecka instytucja została partnerem konferencji kanadyjskiej organizacji Miyawata Culture, która zajmuje się konserwacją, odmładzaniem, a także rozpowszechnianiem tradycyjnej i współczesnej kultury oraz języka Cree. Podczas odbywającego się w dniach 6-8 sierpnia Indigenous Performance Festival można było zobaczyć film „Home”, który został przygotowany przez Dyrektor Teatru – Iwonę Woźniak.

Teatr, który przypomina zapomniane tradycje, historie i język. Teatr Zagłębia we współpracy z Kanadą. Współpraca z Myiawata Culture to projekt wieloletni. Najistotniejszym jego punktem jest współpraca z Floydem Favelem – uczniem Jerzego Grotowskiego – w zakresie przyglądania się kulturom rdzennym. Floyd Favel i ludzie, którzy z nim pracują, rdzenni mieszkańcy Kanady wykorzystują narzędzia teatralne do odbudowania swojej kultury i tradycji. To myślenie jest mi szczególnie bliskie. Teatr, który służy społeczeństwu, teatr, który odbudowuje i przypomina zapomniane tradycje, historie i język– mówi Iwona Woźniak dyrektor Teatru Zagłębia. Dyrektor sosnowieckiej sceny podkreśla jednocześnie podobieństwo między rdzennymi mieszkańcami Kanady i województwa śląskiego.

O współpracy zagłębiowsko-kanadyjskiej Teatr informuje na swoim profilu na Faceboooku, a film przygotowany na konferencję można zobaczyć na stronie internetowej http://miyawataculture.com/.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content