play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Telewizja online i telewizja 5G – co nas czeka w najbliższych latach?

today30 kwietnia 2020

Background

Czy wiesz, jak zmieni się telewizja w najbliższych latach? Czego możesz się spodziewać i jakie możliwości zyskasz włączając telewizor w zaciszu swojego domu lub mieszkania?

Nowoczesna telewizja online

W zdecydowanej większości gospodarstw domowych znajduje się odbiornik telewizyjny, nierzadko nawet więcej niż jeden. Oczywiście częstotliwość oglądania telewizji czy wybierane programy są znacząco różne, nie ulega jednak wątpliwości, że telewizja sama w sobie stanowi dla wielu z nas bardzo ważne źródło rozrywki czy informacji o świecie. W ostatnich latach obserwujemy jednak tworzenie bardzo interesującego połączenia tradycyjnej telewizji i internetu. Często określa się je mianem telewizji hybrydowej lub telewizji online, a w dużym uproszczeniu funkcjonalność tego rozwiązania sprawdza się do możliwości oglądania zarówno programów telewizyjnych, jak i materiałów umieszczonych w sieci. Dzięki usługom oferowanym przez takich dostawców jak Vectra możesz cieszyć się pełnią możliwości telewizji hybrydowej, to jednak wciąż nie wszystko – nowoczesna telewizja online to przyszłość, która dzieje się już teraz.

Telewizja online i telewizja 5G – czym są?

W poprzednich latach wielokrotnie pojawiał się temat sieci 5G, a w ostatnich miesiącach stał on się jednym z najczęściej poruszanych. Choć wciąż nie jest znana oficjalna data, kiedy standard ten będzie obowiązywał na terytorium Polski, nie ulega wątpliwości, że prędzej czy później to nastąpi. Format jest też bardzo silnie wspierany i rozwijany w Azji. W krajach Unii Europejskiej 5G ma na stałe zagościć nie później niż w 2025 roku, wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują jednak, że dojdzie do tego znacznie szybciej.

W powszechnym rozumieniu sieć 5G kojarzona jest przede wszystkim z telefonami komórkowymi. Warto jednak wiedzieć, że jej wprowadzenie będzie miało znacznie szerszy wpływ niż tylko smartfony i dość istotnie zmieni codzienność każdego z nas. Wielkie nadzieje w sieci 5G pokłada też szeroko rozumiana telewizja, która wiąże z jej uruchomieniem zwiększenie swoich profitów – oczywiście wymaga to wielu strukturalnych zmian, o których za chwilę.

Samo 5G to przede wszystkim o wiele szybszy transfer danych, który (według udostępnionych danych) może osiągać nawet 20 gigabitów na sekundkę. To jednak nie wszystko – specyfika tego formatu sprawia, że ewentualne opóźnienia będą rekordowo małe, a w tym samym czasie do jednej sieci będzie mogło podłączyć się znacznie więcej urządzeń niż dotychczas. Nie odegra to też wpływu na przepustowość sieci oraz prędkość transferu danych.

Z tego względu telewizja online, która w pewnym kształcie funkcjonuje już dziś, w najbliższych latach nieco zmieni swój kształt i stanie się nowym standardem. Tak unikalne połączenie internetu i telewizji pozwala m.in. na swobodne korzystanie z różnego rodzaju platform streamingowych i VOD. W praktyce sprowadza się to do tego, że użytkownik może właściwie samodzielnie ustalać program telewizyjny. Do twojego wyboru są tysiące filmów, seriali o dokumentów z całego świata – wszystkie  w doskonałej jakości dźwięku i obrazu, a do tego bez przerw reklamowych. Samodzielnie zdecydujesz kiedy i co chcesz obejrzeć, w dowolnym momencie możesz też zapauzować lub przestać.

Zdaniem ekspertów tak będzie wyglądała całość telewizji online i telewizji 5G w przyszłości. Telewizja w dzisiejszym kształcie skupi się raczej na serwisach informacyjnych czy transmisjach wydarzeń na żywo, takich jak np. imprezy sportowe. Choć są to spekulacje, to biorąc pod uwagę obecną rzeczywistość, wiele wskazuje, że faktycznie tak właśnie się stanie.

 

Materiał zrealizowany przy współpracy z partnerem. 

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content