play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Terapia zimnem wznowiona! GCR Repty ma nową kriokomorę

today3 grudnia 2020

Background

Już działa i przyjmuje pacjentów. Po 14 latach w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji w Reptach Śląskich pojawiła się nowa kriokomora. Gdy stara odmówiła posłuszeństwa, z pomocą przyszedł Zarząd Województwa Śląskiego, który na nową inwestycję przeznaczył prawie 1, 2 mln zł.

Wskazań do pobytu w kriokomorze jest wiele. Od reumatoidalnego zapalenia stawów, zwyrodnień i dyskopatii kręgosłupa, po astmę oskrzelową, nerwice i stany depresyjne.

-Nasza kriokomora składa się z dwóch komór – z komory wstępnej, gdzie jest temperatura – 60C oraz komory właściwej. Tam temperatura sięga -120C. Kwalifikacji pacjentów do krioterapii ogólnoustrojowej dokonuje lekarz medycyny. Przed wejściem do kriokomory dokonujemy pomiaru ciśnienia krwi i tętna – wyjaśnia  dr Alicja Wołyńska-Ślężyńska.

Z nowej kriokomory korzystają zarówno pacjenci stacjonarni, jak i pacjenci dziennego ośrodka:

-Przyjeżdżamy tutaj od kilku lat, bo bardzo dobrze się czujemy po tych zabiegach. Zaczynałyśmy od pół minuty. Dziś idziemy na 3! – mówiły naszej reporterce pacjentki z Zabrza Rokitnicy.

 

 

Zarząd Województwa Śląskiego na nową inwestycje przeznaczył blisko 1,2 miliona złotych.

-Ciągle słyszałam o tym, że poprzednia komora notorycznie się psuła i pacjenci musieli czekać na swoje zabiegi. Dlatego szybko zareagowaliśmy i przekazaliśmy środki finansowe na ten cel. Ale to nie jedyna inwestycja na terenie GCR-u. Zarząd Województwa Śląskiego przekazał już 3 miliony złotych na zakup sprzętu do tego ośrodka. Co ważne, zrealizowano też tutaj inwestycję dzięki mieszkańcom. W ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego wybudowany został parking, z którego już można korzystać – mówi Izabela Domogała, wicemarszałek województwa Śląskiego.

Krioterapia jest w GCH Repty stosowana od 2006 roku. Rocznie wykonuje się tu blisko 11 tys. zabiegów kriogenicznych.

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content