play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Testują nowe rozwiązanie dla pogórniczych hałd

today7 sierpnia 2020

Background

Testują nowe rozwiązanie dla pogórniczych hałd. Główny Instytut Górnictwa koordynuje międzynarodowy eksperyment. Naukowcy posadzą rośliny, a następnie zbadają je, by sprawdzić, które z nich najlepiej nadają się do zazielenienia terenów poprzemysłowych.

Efektem prac naukowców ma być opracowanie nowych sposobów rekultywacji obszarów zdegradowanych takich jak hałdy czy składowiska.

W tej chwili zakończyliśmy etap badań laboratoryjnych, w których testowaliśmy przygotowane w oparciu o receptury wypracowane w projekcie, substytuty gleb między innymi na bazie odpadów pogórniczych.  Teraz będziemy przechodzić do fazy testowania tego w terenie, czyli na terenie hałdy w Libiążu będziemy przygotowywać te mieszanki, a potem sadzić rośliny, zakładając, że rzeczywiście uda nam się stworzyć zielone ogrody na terenie pokopalnianych hałd – tłumaczyła Alicja Krzemień z  Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.

Naukowcy w ramach projektu chcą  też wypracować zasady wyceny usług rekultywacji. Eksperyment na terenie hałdy pogórniczych odpadów w Libiążu  rozpocznie się we wrześniu.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content