play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Wiadomości

Tiry nie mogą jeździć Strzemieszycką w Dąbrowie Górniczej. Przez dwa miesiące

today5 października 2020

Background

W sobotę (3 X) na dwa miesiące, ponownie wprowadzony został zakaz ruchu dla ciężarówek na odcinku ulicy Strzemieszyckiej. Pojazdy powyżej 7t będą mogły tam jeździć tylko w ściśle określonych przypadkach.

Zakaz ruchu dla pojazdów o masie powyżej 7t obowiązuje od skrzyżowania z DW 790 do ul. Zakawie. Nie dotyczy np. autobusów miejskich, służb komunalnych oraz pojazdów dojeżdżających do firm na tym odcinku.

Jak czytamy na stronie internetowej UM Dąbrowa Górnicza, ul. Strzemieszycka często używana jest jako wygodny tranzyt do licznych zakładów produkcyjnych i Euroterminalu w Sławkowie. Kierowcy jeździliby tędy, gdyby był odpowiednio skomunikowany z drogą ekspresową S1 lub DK 94. Problem znany jest od dawna, ale do tej pory nie ruszyła budowa łącznika z żadną z tras. Wzmożony ruch ciężarówek, generujący duży hałas i emisję spalin, jest sporym utrapieniem dla okolicznych mieszkańców.

Na początku lipca samorządowcy z Dąbrowy Górniczej, Sławkowa i powiatu będzińskiego zaapelowali wspólnie do resortu infrastruktury o wsparcie budowy drogowego łącznika, który odciąży lokalne drogi od ruchu ciężarówek. Jednocześnie ustalono, że od 3 sierpnia, co dwa miesiące, będą wprowadzane naprzemiennie ograniczenia dla ruchu ciężarowego – raz w rejonie ul. Strzemieszyckiej, następnie na ul. Hrubieszowskiej w Sławkowie. Takie były oczekiwania mieszkańców Sławkowa i Strzemieszyc. Choć to rozwiązanie trochę „prowizoryczne”, zapewnia równomierne rozłożenie uciążliwości związanych z ruchem tirów, dojeżdżających do terminali przeładunkowych.

Żeby jeszcze bardziej zmniejszyć ruch ciężarowy na ul. Strzemieszyckiej, analizowana jest możliwość dobudowy łącznika pomiędzy ul. Szklanych Domów i Fabryczną. Dzięki niemu możliwe byłoby wyprowadzenie części transportu na DW 790, a przez nią na DK 94, z pominięciem wielu zamieszkanych obszarów.

źródło: UM Dąbrowa Górnicza

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content