play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Piekary Śląskie

To będzie wyjątkowe widowisko! Przygotowania do spektaklu „Nie rzucim Ziemi”

today21 sierpnia 2020

Background

To będzie wyjątkowe widowisko! Przygotowania do spektaklu „Nie rzucim Ziemi”. Kopiec usypany ku czci powstańców śląskich jutro ożyje. Wszystko za sprawą widowiska, które upamiętni setną rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego. Przygotowania do zrobionego z olbrzymim rozmachem spektaklu są już na ostatniej prostej. Pod Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich gromadzi się coraz więcej osób. To znak, że przygotowania przedstawienie z udziałem aktorów, muzyków, rekonstruktorów historycznych wkraczają w decydujący etap. Spektakl odbędzie się w sobotę 22 sierpnia o 20.30 na Kopcu Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. 

To będzie wyjątkowe widowisko! Przygotowania do spektaklu „Nie rzucim Ziemi”. Scenariusz spektaklu powstał na kanwie wspomnień powstańca Emila Barona- a samo widowisko będzie łączyło różne style i środki wyrazu. Sobotnią noc Kopiec stanie się ekranem dla mappingu, czyli multimedialnego widowiska.

Czy da się pogodzić rap i brzmienie wojskowej i górniczej orkiestry, narrację Olgierda Łukaszewicza z projekcją multimedialną. Raper Miuosz, który odpowiada za muzyczne brzmienie widowiska nie ma wątpliwości. Jeżeli spotykają się ze sobą osoby, który potrafią grać i rozumieją jak ją grać, to nie wymaga to wielkich komplikacji. Potrzebna jest tylko osoba, która połączy te wszystkie kropki i o to poproszono mnie. 

Podczas widowiska zobaczymy aktorów Teatru Śląskiego. Usłyszmy również Organka, Renatę Przemyk, Marcina Wyrostka, i Sebastiana Riedla. W rolę narratora wcieli się Olgierd Łukaszewicz- znany z roli jednego z braci Basistów filmu „Sól ziemi czarnej” Kazimierza Kutza.

Spektakl łączy różne style i środki wyrazu. Z dwustu osób zaangażowanych w realizację widowiska 'Nie rzucim ziemi’ aż 60 to rekonstruktorzy z całej Polski, którzy odtworzą epizody związane z Powstaniami Śląskimi.  Trzeba było ściągnąć ludzi o odpowiednim umundurowaniu. Podczas spektaklu zostaną odegrane między innymi walki o Górę Św. Anny. Będzie też nawiązanie do wiekowej tradycji w Piekarach, ale nie będę zdradzał więcej szczegółów…-mówi Dariusz Pietrucha, szef Stowarzyszenia Pro Fortalicjum, który przygotował scenariusz spektaklu w oparciu o wspomnienia jednego z powstańców.

Dla mieszkańców przygotowano dwa bezpłatne autobusy, które odjadą o godzinie 19.15 z ulicy Sadowskiego (Dąbrówka Wielka) oraz ulicy Tarnogórskiej (Kozłowa Góra) w kierunku “Na Kopiec Wyzwolenia”. Autobusy zatrzymają się na wysokości Kopca Wyzwolenia, gdzie pasażerowie będą mogli wysiąść. Autobusy wykonają tylko jeden kurs.

W dniu organizacji wydarzenia ul. Jana Pawła II na odcinku od ul. Bytomskiej do Obwodnicy Zachodniej (DW 911), będzie jednokierunkowa (wjazd od ul. Bytomskiej). Miejsca parkingowe dla publiczności wyznaczone będą na ul. Jana Pawła II po obu stronach jezdni.

„Nie rzucim Ziemi”… to widowisko teatralno-muzyczne z okazji 100-lecia II Powstania Śląskiego, które odbędzie się 22 sierpnia przy Kopcu Wyzwolenia o godz. 20.30 w ramach Metropolitalnych Obchodów 100. Rocznicy Wybuchu II Powstania Śląskiego.

Reżyseria: Robert Talarczyk

Kierownictwo muzyczne: Mioush

Scenariusz inspirowany wspomnieniami Emila Barona: Miłosz Markiewicz i Dariusz Pietrucha

Scenografia i kostiumy: Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński.

Wystąpią:
Olgierd Łukaszewicz, Organek, Renata Przemyk, Sebastian Riedel, Marcin Wyrostek, Grażyna Bułka, Dariusz Chojnacki, Bela Komoszyńska, Mateusz Konieczny, Joanna Kściuczyk-Jędrusik, Barbara Lubos, Mirosław Neinert, Agnieszka Radzikowska i Daria Ryczek oraz chór Opery Śląskiej, Górnicza Orkiestra Dęta Piekary – Julian i Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

Wydarzenie organizowane jest pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Koprodukcją wydarzenia zajmują się: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Miasto Piekary Śląskie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich oraz Województwo śląskie.

Partnerami są: Opera Śląska w Bytomiu, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” oraz Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

Patronat medialny: Radio Piekary i TVP 3 Katowice

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content