play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

To była jedna z największych katastrof górniczych. Kolejna rocznica wybuchu w KWK Mysłowice

today4 lutego 2021

Background

Mijają 34 lata od tragedii w Mysłowicach. 4 lutego 1987 doszło do wielkiego wybuchu metanu w kopalni Mysłowice.

Eksplozja nastąpiła o 5.35 w ścianie na poziomie 500 metrów w kopalni Mysłowice. Doszło do niej w wyniku zapłonu metanu i pyłu węglowego.

Akcja ratownicza trwała do godziny 13:00. brali w niej udział ratownicy górniczy z Bytomia, Sosnowca, Jaworzna i Tychów.  Ze strefy zagrożenia wyprowadzono 47 osób, w tym 20 ciężko poparzonych. Większość z nich trafiła do siemianowickiej oparzeniówki.

Nie wszyscy mieli szczęście. Wybuch na miejscu pozbawił życia 17 górników. Kolejne dwie osoby zmarły w wyniku doznanych ran w szpitalu.

Od ponad dekady kopalnia Mysłowice nie wydobywa już węgla. Ostatnią tonę wywieziono na powierzchnię w 2008 roku. W czasach świetności kopalnia zatrudniała około 2,5 tysiąca pracowników i posiadała 8 szybów. Obecnie niszczejące pokopalniane budynki są powoli likwidowane przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Działa tam jeszcze jedynie ciepłownia, a część budynków już została doszczętnie wyburzona.

Wydarzenie z 4 lutego 1987 roku jest jedną z największych i najtragiczniejszych katastrof górniczych w historii polskiego górnictwa.

fot. Facebook/Mysłowice – oficjalny profil

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content