play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

„To jest katastrofa” – Związki Zawodowe o Polityce Energetycznej Polski

today5 lutego 2021

Background

W tym tygodniu Rząd przyjął uchwałę dotyczącej Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Związkowcy już się do niej odnieśli. „To jest katastrofa dla Śląska i katastrofa dla Polski”.

W środę informowaliśmy o nowej uchwale dotyczącej Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Dziś o jej ocenę poprosiliśmy stronę związkową. Ta bardzo nieprzychylnie reaguje na nowy rządowy dokument.

– Źle oceniam ten dokument. To jest katastrofa dla Śląska i katastrofa dla Polski, dlatego że tam są nierealistyczne cele, których Polska nie jest w stanie spełnić. Jeżeli na przykład chodzi o budowę bloków na energię atomową – chcemy wybudować tych bloków 6, pierwszy ma powstać w 2033 – to jest niemożliwe. Przyjmuję każdy zakład o to, że żaden blok  energetyczny w 2033 nie zacznie działać – mówi Radiu Piekary Bogusław Ziętek, lider Sierpnia 80.

Zdaniem lidera Związku, założenia uchwały oznaczają bardzo szybkie rezygnowanie z węgla. W 2040 z węgla będzie pozyskiwane jedynie tyle energii, że wydobycie będzie mogła prowadzić co najwyżej jedna kopalnia, dekadę wcześniej w polskiej energetyce będzie miejsce dla 2-3 kopalń. To oznacza, że w przeciągu zaledwie kilku lat trzeba ich będzie zlikwidować ponad 10.

Polityka energetyczna jest bardzo kontrowersyjnym tematem. Z jednej strony od Polski oczekuje się w Unii Europejskiej zero- lub niskoemisyjności, pozyskiwania energii z ekologicznych i odnawialnych źródeł, z drugiej jednak, zwłaszcza na Śląsku ważna jest sprawiedliwa transformacja sektora energetycznego. Sytuacja jest trudna do zbilansowania, dlatego w Katowicach toczą się już od dawna negocjacje pomiędzy związkami zawodowymi wydobywczych i energetycznych przedsiębiorstw z przedstawicielami rządu i zarządów energetycznych spółek.

Obecnie negocjacje dotyczą związkowego projektu umowy społecznej. Prace są prowadzone w tak zwanych grupach roboczych. Wcześniej strona związkowa odrzuciła projekt rządowy.

Rządowa uchwała o polityce energetycznej zwana popularnie PEP, tylko podgrzała atmosferę tych rozmów. Przed Polską trudny czas, kiedy trzeba będzie wygasić górnictwo równocześnie utrzymując poziom zatrudnienia w rejonach węglowych – zwłaszcza na Śląsku. Na szali tego procesu z jednej strony jest ochrona środowiska, z drugiej społeczne skutki zamknięcia niektórych branż energetycznych i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego całemu krajowi. 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content