play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

„To kulturobójstwo”. O sprawie EC Szombierki dowie się Minister Kultury

today26 kwietnia 2021

Background

Mają dość degradacji Elektrociepłowni Szombierki i piszą list do ministra Glińskiego. Kongres Ochrony Zabytków nie zamierza czekać na efekty działań miasta Bytom. Na sprawę EC Szombierki chce zwrócić uwagę władz wojewódzkich, a nawet Ministra Kultury.

Dyskusja na poziomie ponadgminnym

Kongres Ochrony Zabytków zwraca się do władz centralnych i wojewódzkich. Konieczne są działania w celu ratowania wyjątkowego na skale światową zabytku przemysłowego:

– Chcemy stworzyć dobre warunki do konkretnej rozmowy na temat EC Szombierki. Listy zostały skierowane do pana ministra prof. Glińskiego, do pana marszałka Chełstowskiego i do wojewody. Uważamy, że należy tę debatę o EC Szombierki przenieść na taki poziom ponad gminny. Wiemy, że miasto Bytom jakieś kroki podejmuje. Tak naprawdę to jest niewystarczające – tłumaczy w rozmowie z Radiem Piekary Joanna Budny – Rzepecka z Kongresu Ochrony Zabytków.

„To kulturobójstwo”

– To co zrobiono z tym obiektem jest oburzające i karygodne – grzmi profesor Tomasz Wagner z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. – W przypadku Elektrociepłowni Szombierki mamy przykład skrajnie i katastrofalnie oburzający. W tej chwili mamy do czynienia z najgorszą rzeczą, jaka może być, czyli ze stopniową degradacją techniczną murów tego obiektu. Za chwilę będziemy mieli do czynienia z romantyczną ruiną. To jest zadziwiające, że w ciągu 10 lat, w państwie należącym do Unii Europejskiej, dokonała się taka nieprawdopodobna degradacja. Dlatego świadomie nazywam to, że to „kulturobójstwo” – dodaje profesor Wagner

W ostatnim czasie sprawa Elektrociepłowni Szombierki zajęła się prokuratura. Ma zbadać kto i w jaki sposób przyczynił się do pogorszenia stanu tego obiektu.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content