play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Piekary Śląskie

To pierwszy tego typu obiekt w Piekarach Śląskich ZDJĘCIA

today23 czerwca 2021

Background

W Parku Trzech Bohaterów w Brzozowicach w Piekarach Śląskich rozpoczęły się prace przy montażu tężni solankowej. W ramach inwestycji powstała kompleksowa dokumentacja budowlana, a następnie przystąpiono do realizacji projektu. To pierwszy tego typu obiekt w Piekarach Śląskich, realizowany w ramach zeszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Jeżeli będzie cieszył się zainteresowaniem mieszkańców, w przyszłości mogą pojawić się kolejne tężnie.

W ramach zadania budowy tężni solankowej powstanie kompletne wyposażenie, zbiornik solanki, urządzenie zasilająco-sterownicze, altana, a także ławki z oparciem, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Ponadto utwardzony i zagospodarowany zostanie przyległy teren wraz z odtworzeniem trawników. Pojawi się też zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne oświetlenie tężni.

Współczesne tężnie zbudowane są z drewna iglastego i cienkich gałązek (zazwyczaj brzozowych). Wyposażone są w specjalne pompy, które rozprowadzają solankę po wiciach, dzięki czemu w powietrzu wytwarza się aerozol bogaty w cenne mikroelementy, takie jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód.

Podczas pobytu w tężni mamy okazję przebywać w podobnym mikroklimacie, co w uzdrowiskach nadmorskich. W ciągu 1 godziny wdychania aerozolu solankowego przyswajamy taką ilość jodu, jak podczas 3 dni plażowania.

Jak jod działa na nasz organizm? Przede wszystkim: reguluje prawidłowe działanie tarczycy. Inhalacje z jodem są także wskazane dla osób cierpiących na choroby górnego układu oddechowego, gdyż jod powoduje rozrzedzanie śluzu.

Wykonawcą inwestycji jest AQUARIUS Środa & Holisz sp. z o.o., a koszt to 308.000 zł.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content