play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Zdrowie

To podstępna choroba która często przebiega bezobjawowo. Dziś Światowy Dzień WZW

today28 lipca 2020

Background

To podstępna choroba która często przebiega bezobjawowo. 28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby – bardzo podstępnej i przebiegającej często bezobjawowo choroby. Przyczyną WZW są zakażenia wirusami przeważnie typu A, B, C, i E, z których za najgroźniejsze uznaje się przenoszone przez krew wirusy typu B (HBV) i C (HCV). Do zakażeń dochodzi przez kontakt z krwią osoby zakażonej lub skażonymi preparatami leczniczymi i narzędziami zabiegowymi.

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. WZW to podstępna choroba która często przebiega bezobjawowo. Zakażenia HBV i HCV często przebiegają w sposób utajony, przez lata skrycie niszcząc wątrobę i prowadząc do zwłóknienia oraz marskości wątroby, a niekiedy do raka wątrobowokomórkowego.

W naszym kraju liczba osób przewlekle zakażonych HBV (WZW-B) szacowana jest na około 350 tys., HCV (WZW-C) – na 200 tysięcy. Do zakażeń dochodzi przez kontakt z krwią osoby zakażonej lub skażonymi preparatami leczniczymi i narzędziami zabiegowymi.

Jak podkreśla dr Anna Dołaszyńska-Żółkiewska ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, WZW to faktycznie „cichy zabójca wątroby”, a część osób (wg niektórych źródeł nawet połowa) nie ma pojęcia o chorobie. Dowiadują się np. w czasie badań przed planowym zabiegiem operacyjnym. Niezwykle trudno jest określić, gdzie i kiedy do zakażenia doszło: czy było to np. w czasie wizyty w gabinecie stomatologicznym, w czasie zabiegów kosmetycznych czy podczas wykonywania tatuażu. Dr Dołaszyńska przypomina jednak, że jeśli w porę zostanie podjęte odpowiednie leczenie, a pacjent będzie się stosował do wszelkich zaleceń – są szanse na powrót do zdrowia i normalnego funkcjonowania.

 

fot. pixabay.com

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content