play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Piekary Śląskie

To właśnie dziś! Dzień Śląskiej Flagi

today15 lipca 2021

Background

Dzisiaj przypada kolejna ważna data dla Śląska. Obchodzimy już 101 rocznicę uchwalenia Statutu Organicznego Województwa Śląskiego. W dniu 15 lipca, od kilku lat w naszym regionie obchodzony jest Dzień Śląskiej Flagi.

Świętujemy dzisiaj Dzień Śląskiej Flagi. Jednak wielu mieszkańców Piekar Śląskich, wiedzę na temat barw regionu ma raczej bardzo skromną.

– Żółty, czarny i czerwony, prawda? I jakiś młotek tam jest. Niestety nie pamiętam, jak to było; Niebieski i żółty, ale nie potrafię sobie przypomnieć, który na dole, a który u góry; Tu mieszkamy, a jakoś bokiem nam to ucieka i nie kojarzymy – mówią speszeni mieszkańcy miasta.

I właśnie po to, aby o tym przypomnieć, jest dzisiejsza okoliczność. Śląska flaga ma żółty pas u góry, a niebieski u dołu. Natomiast na środku znajduje się orzeł zwrócony w stronę drzewca.

Statut Organiczny Województwa Śląskiego sformułowała ustawa konstytucyjna Sejmu Ustawodawczego z 15 lipca 1920 roku. Była to pierwsza ustawa konstytucyjna w II Rzeczypospolitej.

Autonomię nadano Górnemu Śląskiemu w obliczu zbliżającego się plebiscytu, który miał zdecydować o przynależności państwowej tego regionu. Statut nadawał ówczesnemu województwu śląskiemu szeroką wolność w wielu dziedzinach życia.

Na jego mocy między innymi, powołano Sejm Śląski, uchwalający własny budżet, który zasilał Skarb Śląski, jak również określone zostały szerokie kompetencje, które obejmowały sprawy: administracji, policji, sądownictwa, opieki zdrowotnej, szkolnictwa, przemysłu, handlu, polityki socjalnej, rolnictwa, transportu, budownictwa oraz religii.

 

Fot: Facebook/Piekary Śląskie – Oficjalny Fan Page

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content