play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Tramwaje w GZM mają przyspieszyć. Na początek trzy linie

today25 maja 2021

Background

Szybsze tramwaje mają być alternatywą do ruchu kołowego w GZM. Gdyby pojazdy na szynach jeździły szybciej, mieszkańcy metropolii być może chętniej przesiadali się do nich ze swoich samochodów, czy autobusów. Zarząd Metropolii zamierza się nad tym pochylić.

Metropolia sprawdzi jak usprawnić ruch tramwajów w naszym regionie. W tej chwili jest kilka czynników, które ten ruch utrudniają. Miedzy innymi brak priorytetu przejazdów na skrzyżowaniach czy źle zaparkowane samochody. W przyszłości ma się to zmienić:

– Przyspieszenie czasu przejazdów tramwajów to jedno z podejmowanych przez nas zadań, które mają na celu usprawnienie podróżowania po Metropolii. Wynika to z tego, że na transport szynowy patrzymy szeroko, to znaczy że ważne jest dla nas rozwijanie oferty kolejowej. Ale równie istotne jest usprawnienie funkcjonowania tramwajów.  Teraz zdarza się niestety, że tramwaje niejednokrotnie jadą dłużej niż autobusy – tłumaczy Kamila Rożnowska, rzeczniczka Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Wybrano już pierwsze linie, którym przyjrzą się eksperci:

– Chcemy przyjrzeć się i sprawdzić, co możemy zrobić aby ten czas przejazdów przyspieszyć. Właśnie podpisaliśmy umowę która będzie dotyczyć koncepcji na optymalizację czasu przejazdów tramwajów, czyli tego co można i trzeba by było zrobić,  żeby tramwaje jeździły szybciej. Na początek wybraliśmy trzy linie tramwajowe: 6, 7 i 15. Przejeżdżają one przez Bytom, Chorzów, Świętochłowice, Katowice i Sosnowiec – dodaje rzeczniczka GZM.

Efektem prac ma być przyspieszenie ruchu tramwajowego, tak by pasażerowie częściej przesiadali się z samochodów właśnie do tramwajów.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content