play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Transformacja energetyczna – kolejne negocjacje w Katowicach

today25 stycznia 2021

Background

Przedstawiciele rządu i szefów spółek węglowych po raz kolejny spotkają się ze związkowcami w Katowicach. Będą rozmawiali o przyszłości branży wydobywczej w regionie. Póki co nie udało się ustalić zbyt wiele.

Kopalnie zostaną zamknięte. Ma to związek z koniecznością osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej. Wywołuje to spore emocje zwłaszcza w naszym regionie. Trwają negocjacje miedzy związkowcami, przedstawicielami rządu i szefami spółek węglowych. Dotychczas, mimo kilku spotkań nie uzgodniono jeszcze zbyt wielu ważnych szczegółów. Jedyny na razie konkret – to data zamknięcia ostatniej śląskiej kopalni wyznaczona na 2049 rok.

Dziś rozpoczynają się negocjacje dotyczące projektu umowy społecznej napisanego przez stronę związkową. Mają potrwać do połowy lutego. Wcześniej związkowcy odrzucili projekt rządowy.

Jak informuje Śląsko-Dąbrowska Solidarność, w nowym projekcie znalazł się miedzy innymi pomysł powołania Śląskiego Funduszu Rozwoju i Rady Koordynacyjnej ds. Transformacji Województwa Śląskiego, z udziałem samorządowców. Związki chcą też gwarancji, że do województwa trafi 70 proc. przypadających na Polskę środków z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Poza tym związkowcy wzięli pod uwagę także zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w regionie i w kraju. Będą zabiegać o inwestycje mające na celu rozwijanie o technologii, pozwalających wykorzystać węgiel w tzw. okresie przejściowym, czyli  do momentu osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content