play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Triduum Paschalne w cieniu koronawirusa- wyjaśniamy

today9 kwietnia 2020

Background

Triduum Paschalne w cieniu koronawirusa. Dzisiaj w Kościele Katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne, czyli trzy dni przygotowujące wiernych do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Pandemia koronawirusa zmienia w tym roku tradycyjne obrzędy obchodów tej uroczystości. Zgodnie z wytycznymi biskupów nie będzie święcenia pokarmów, adoracji krzyża ani aranżacji Grobu Pańskiego, a liturgia Wielkiego Czwartku, Piątku i Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę odbędzie się bez udziału wiernych.

Triduum Paschalne w cieniu koronawirusa, wyjaśniamy, jakie w tym roku obowiązują zasady. Z powodu pandemii, zgodnie z zarządzeniem metropolity katowickiego, spowiedź nie jest sprawowana w tradycyjnej formie. Przykazania kościelne zobowiązują wiernych do spowiedzi raz w roku i  przyjęcia komunii świętej w okresie wielkanocnym. Określenie „przynajmniej raz w roku” nie odnosi się jednak do spowiedzi w Wielkim Poście, choć zwyczajowo tak jest traktowane. Natomiast okres komunii wielkanocnej trwa do Niedzieli Trójcy Świętej, która w tym roku przypada 7 czerwca.

Kapłani w okresie izolacji, kiedy nie jest możliwa spowiedź  sakramentalna, zachęcają do wzbudzenia tzw. żalu doskonałego.  Zgodnie z definicją Katechizmu Kościoła Katolickiego jest to „żal, który wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko… Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe”. 

Jak w praktyce wygląda żal doskonały? Wystarczy wzbudzić pragnienie przyjęcia sakramentu pokuty, zrobić szczegółowy rachunek sumienia, żałować za popełnione grzechy, wykonać jakiś czyn pokutny jako zadośćuczynienie za popełnione grzechy, przyjąć komunię sakramentalną lub duchową ( co odnosi się do aktualnej sytuacji większości wiernych). Komunia duchowa, do której również w okresie pandemii koronawirusa zachęcani są wierni, to nic innego jak wyznanie wiary w realną obecność Jezusa eucharystycznego oraz głębokie pragnienie zjednoczenia z nim w symbolu hostii.

Podtrzymana zostaje dyspensa, dotycząca uczestnictwa we mszy świętej w Niedzielę Wielkanocną. Wiktor Skworc, metropolita katowicki przypomina, że uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego nie jest nakazane (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna). Obowiązkowy jest udział w Mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, jednak także w tym dniu obowiązują ogłoszone ograniczenia prawne i aktualna jest udzielona dyspensa. (https://archidiecezjakatowicka.pl/o-diecezji/aktualnosci/1192-sprawowanie-poslugi-duszpasterskiej-i-liturgicznej-w-najblizszym-czasie)

fot.pixabay.com

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content