play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Trwa dygitalizacja pieśni ze zbiorów Adolfa Dygacza

today16 kwietnia 2020

Background

Trwa dygitalizacja pieśni ze zbiorów Adolfa Dygacza. Pieśni obrzędowe i frywolne, rodzinne i zawodowe, związane z miejscami i okolicznościowymi wydarzeniami, odbywającymi się na Śląsku i w Zagłębiu, zebrane przez profesora Adolfa Dygacza, są digitalizowane przez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” . Materiały etnograficzne pochodzące z badań terenowych słynnego etnografa, zebranych w latach 50-tych, 60-tych i 70-tych, zawierają pieśni śląskie i zagłębiowskie, stanowiące przejawy tradycyjnej kultury – w tym zwyczajów, światopoglądu czy wartości. Efekty pracy będą dostępne na stronie internetowej Skansenu oraz Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.

Na nagraniach audio, a także w dokumentach tekstowych znajdują się tysiące utworów wykonywanych przez osoby urodzone na przełomie XIX i XX wieku i stanowią nieoceniony dokument folkloru muzycznego i związanych z nim zjawisk. Każda z pieśni ma swoją teczkę z zapisem nutowym i tekstowym oraz informacją, gdzie dana pieśń została zebrana i kto ją wykonał. Wkrótce zapisy Adolfa Dygacza zostaną ucyfrowione.

O pracy nad projektem opowiada Agata Krajewska z Działu Nauki Muzeum:

Dygitalizacja zbiorów została podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich został zrealizowany w latach 2017-2019 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.   Drugi etap projektu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Jest on obecnie w fazie realizacji (do końca roku 2020).

 

fot.pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content