play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Brakuje kilkuset tysięcy złotych, aby dać nadzieję nastolatkowi z Nowego Chechła

today20 września 2022

Background

Brakuje kilkuset tysięcy złotych, aby dać nadzieję… Michał Filipczyk, nastolatek z Nowego Chechła od dzieciństwa cierpi na niezwykle rzadkie zaburzenie genetyczne, które zniekształca jego skórę oraz zwiększa ryzyko pojawienia się nowotworu. Rodzice, przyjaciele, sąsiedzi, społeczność lokalna – wszyscy walczą z czasem o zdrowie Michała.

Bóle głowy, deformacje w obrębie kośćca, guzy, nadciśnienie tętnicze – to tylko niektóre objawy, z którymi Michał musi zmagać się na co dzień. Pojawiła się jednak nadzieja na powstrzymanie choroby – od niedawana w Polsce dostępny jest lek.

-Ten lek dwa lata temu został przyjęty w Stanach Zjednoczonych do leczenia interwencyjnego dla tych przypadków, które są nieoperacyjne. Rok temu to samo stało się w Polsce. Jest szansa – ten lek przede wszystkim zatrzymuje chorobę.  W ponad 87 % następuje także redukcja wielkości  guzów – ona jest różna. Średnio jest to redukcja o 20 %. Lek jest dopuszczony do stosowania przez dwa lata. Rozpoczętego leczenia nie można przerwać – mówi nam tata Michała, Grzegorz Filipczyk

Co ważne, miesięczny koszt kuracji to około 80 000 zł – roczny wynosi milion… I aby kurację rozpocząć, milion jeszcze tej jesieni musi być zebrany. Można pomóc poprzez wpłaty na internetową zbiórkę:

https://www.siepomaga.pl/michal-filipczyk

Brakuje kilkuset tysięcy, ale nie brakuje dobrych ludzi wokół – mówi nam wzruszona mama Michała. -Z dużą obawą założyliśmy tę zbiórkę. Powiem szczerze, że przerosła ona nasze oczekiwania – w sensie jej progres, jej postęp. Przyspieszyła w ostatnim czasie – to wszytko dzięki zaangażowaniu wielu ludzi. Jesteśmy ogromnie wdzięczni.

Inicjatyw organizowanych na rzecz Michała nie brakuje. W niedzielę, 25 września na boisku sportowym w Nowym Chechle odbędzie się piknik charytatywny. Radio Piekary patronuje wydarzeniu i zachęca do skorzystania z przygotowanych atrakcji oraz pomocy 15 latkowi z Nowego Chechła.

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content