play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polityka

Trwają konsultacje społeczne w sprawie wyznaczenia dzielnic w Bytomiu

today14 lutego 2020

Background

Trwają konsultacje społeczne w sprawie wyznaczenia dzielnic w Bytomiu. Choć nazwy takie jak Miechowice, czy Bobrek są używane są zwyczajowo, to oficjalnie miasto nie ma jednostek pomocniczych. Od 14 do 21 lutego potrwają konsultacje społeczne w tej sprawie.

Mieszkańcy Bytomia mogą wypowiedzieć się w kwestii podziału miasta na dzielnice. Którędy powinny przebiegać granice jednostek pomocniczych? Czy duże obszary podzielić na mniejsze? Konsultacje społecznej w sprawie uchwały mówiącej o utworzeniu dzielnic potrwają od 14 Do 21 lutego. Formalny podział miasta na dzielnice docelowo ma ułatwić rozdzielenie pieniędzy z budżetu obywatelskiego.

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców – mówi radny Michał Staniszewski, przewodniczący Komisji Dialogu Społecznego i Spraw Regulaminowych Rady Miejskiej. Podczas styczniowego spotkania podsumowującego poprzednią edycję budżetu obywatelskiego mieszkańcy postulowali, by pieniądze przeznaczone na projekty podzielić na dzielnice. Przygotowaliśmy zatem projekt uchwały wyznaczający obszary jednostek pomocniczych.

Zgodnie z założeniami projektu, Bytom może zostać podzielony na 12 jednostek pomocniczych: Bobrek, Górniki, Karb, Łagiewniki, Miechowice, Osiedle Generała Jerzego Ziętka, Rozbark, Stroszek – Dąbrowę Miejską, Suchą Górę, Szombierki, Stolarzowice, Śródmieście.

Formalnie Bytom nie ma dzielnic. Nazwy te używane są zwyczajowo, ale nie mają dzielnicowych struktur. Tymczasem dzielnice – jednostki pomocnicze są prawnie wyodrębnionym obszarem gminy, powoływanym w drodze uchwały Rady Miejskiej po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami.

Swoje uwagi do projektu uchwały mieszkańcy mogą przekazywać mailowo – na adres: pr@um.bytom.pl lub pisemnie w Kancelarii Rady Miejskiej.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content