play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Tryb hybrydowy. Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Śląskiej

today2 października 2020

Background

Tryb hybrydowy. Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Śląskiej. Hymn studencki „Gaudeamus Igitur” zabrzmiał dzisiaj w niemal pustej auli Politechniki Śląskiej. Zamiast uroczystego wręczenia indeksów pierwszorocznym studentom była transmisja online. W tym roku akademickim nauka na gliwickiej uczelni będzie przebiegała w trybie mieszanym. Ilość zajęć stacjonarnych będzie uzależniona od kierunku studiów. Zgodnie z deklaracjami władz uczelni, studenci będą mieli więcej zajęć do wyboru, co pozwoli uelastycznić siatkę zajęć. Ponadto projekty realizowane w ramach kół naukowych będą zaliczane w procesie kształcenia. Uczelnia w tym roku przyjmie także 50 studentów z Białorusi. Rok akademicki rozpocznie 19 tysięcy studentów na 52 kierunkach.

Tryb hybrydowy nauczania, zajęcia zorganizowane tak, aby jak najmniejsza ilość studentów była jednocześnie na uczelni, spora ilość zajęć do swobodnego wyboru studentów, reżim sanitarny- tak zapowiada się nowy rok akademicki na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Uczelnia przygotowała także miejsca dla Białoruskich studentów. W tym roku wśród braci studenckiej pojawi się 50 Białorusinów, którym uczelnia da możliwość bezpłatnego kształcenia. Zadaniem na ten rok będzie zacieśnianie więzi pomiędzy uczelnią a firmami reprezentującymi różne gałęzie przemysłu. Również związanymi m.in. z branżą lotniczą. Przypomnijmy, że na wyposażeniu Politechniki jest kilka małych samolotów, na których uczą się przyszli lotniczy inżynierowie i nawigatorzy.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego była transmitowana za pośrednictwem uczelnianej Telewizji Internetowej. Dzięki hybrydowemu systemowi, łączącemu tradycyjny i wirtualny udział, wspólnota akademicka była obecna na uroczystości mimo ograniczeń związanych z reżimem sanitarnym.

Oby działo się szczęśliwie, pomyślnie i fortunnie (quod felix faustum fortunatum que sit) – powiedział JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk, dokonując symbolicznego rozpoczęcia roku akademickiego 2020/2021. Ta tradycyjna formuła w tym roku – wobec trwającej pandemii wirusa SARS-CoV-2 – nabrała szczególnego wydźwięku. 76. rok działalności Uczelni został zainaugurowany w taki sposób, by mimo ograniczeń wynikających z zasad bezpieczeństwa zdrowotnego, umożliwić członkom Wspólnoty Politechniki Śląskiej uczestnictwo w uroczystościach. Zdecydowano o zastosowaniu systemu hybrydowego, który będzie definiował również najbliższe miesiące kształcenia na Uczelni.

W przemówieniu inauguracyjnym JM Rektor prof. Arkadiusz Mężyk zwrócił się do studentów, przedstawicieli członków wspólnoty uczelni oraz partnerów Politechniki Śląskiej — 75 lat temu profesorowie i kadra akademicka Politechniki Lwowskiej utworzyli nową uczelnię techniczną w miejscu, w którym nigdy nie było szkoły wyższej. Jednak ich wola, wiedza, determinacja oraz przeniesiona wspaniała tradycja akademicka znamienitej przedwojennej uczelni utworzyły podwaliny sukcesu Politechniki Śląskiej. Przed nami rok akademicki pełen wyzwań, który rozpoczynamy z kapitałem sukcesów i dokonań, służących wzmacnianiu doskonałości naukowo-badawczej. Drodzy Studenci! Życzę, aby czas, który spędzicie jako studenci Politechniki Śląskiej, był początkiem wspaniałej przygody, która doprowadzi Was do spełnienia marzeń i osobistych ambicji- powiedział prof. Mężyk.

Każdy kierunek na Politechnice Śląskiej został dostosowany do jednej z trzech form systemu mieszanego: na odległość, pośredni lub kontaktowy. Ich dobór jest zależny od wymiaru zajęć kontaktowych (ilości godzin) w stosunku do całkowitej liczby godzin dydaktycznych w danym semestrze.

Ponadto w odpowiedzi na zalecenia związane z reżimem sanitarnym część zajęć kontaktowych będzie prowadzona w sposób zblokowany, a to oznacza, że danego dnia odbędą się np. wszystkie laboratoria czy inne zajęcia, które ze względu na swoją specyfikę wymagają skorzystania ze specjalistycznej aparatury. Resztę materiału studenci będą przyswajać zdalnie za pomocą Platformy Zdalnej Edukacji bądź innych narzędzi zalecanych przez Politechnikę Śląską.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content