play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Trzy szpitale tymczasowe w Śląskiem. Rusza budowa pierwszego z nich

today2 listopada 2020

Background

W sobotę odnotowano 2274 potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Nowe ogniska wirusa udało się zidentyfikować w domu opieki dla osób starszych w Imielinie, gdzie służby sanitarne wykryły 12 zakażeń. Badania przesiewowe przeprowadzone w Domu Pomocy Społecznej w Cieszynie pozwoliły ujawnić 26 zachorowań wśród mieszkańców oraz 12 wśród pracowników, którzy odbywają już izolację w swoich domach.

Zachorowania pojawiły się także w DPS w Chorzowie, w którym zakażonych jest 17 mieszkańców i 15 pracowników oraz w DPS Dom Nauczyciela w Bielsku–Białej, gdzie wykryto 21 zakażeń wśród pensjonariuszy. Obecnie zakażenia występują w 32 ze 106 zarejestrowanych domów pomocy społecznej w Śląskiem. Służby wojewody są w kontakcie z wszystkimi tymi placówkami, które zostały także zabezpieczone w środki ochrony dla personelu.

Zachorowania pojawiły się niestety także w powiatowych stacjach sanitarnych. W Katowicach badania ujawniły dodatnie wyniki u 36 na 81 pracowników sanepidu, w Bielsku–Białej choruje połowa z setki kadry, w Tychach 16 osób na 99 wszystkich pracowników. W przyszłym tygodniu do pracy wróci powiatowa stacja sanitarno – epidemiologiczna w Myszkowie, w której w zeszłym tygodniu także ujawniono ognisko i której zadania tymczasowo przejął sanepid w Zawierciu.

Wzrasta nadal liczba tzw. łóżek covidowych w  śląskich szpitalach. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek spotkał się na wideokonferencji z prezydentami miast oraz starostami powiatów, które są organami prowadzącymi szpitale. W spotkaniu uczestniczyli także dyrektorzy tych placówek. Wojewoda po raz kolejny zwrócił się z prośbą o rzetelne raportowanie informacji na temat ilości wolnych miejsc dla zakażonych pacjentów. – Od tego zależy czy ratownicy medyczni będą wiedzieć, gdzie mogą przetransportować karetkami, do którego najbliższego szpitala, pacjenta wymagającego pilnej pomocy lekarskiej. To kwestia zdrowia i życia mieszkańców! Niezbędne są tutaj współdziałanie i współpraca – tłumaczył wojewoda Wieczorek. Zaapelował także o to, by wszystkie szpitale w województwie stworzyły łóżka covidowe. Do uruchomienia takich przygotowują się obecnie Chorzów, Mysłowice czy Tarnowskie Góry. Dzięki zaangażowaniu i ogromnej pracy dyrekcji szpitali oraz samorządów na dziś udało się zabezpieczyć 1946 miejsc dla mieszkańców, z czego 1536 jest już zajętych przez pacjentów.

W weekend odbyły się działania związane z przekazaniem Międzynarodowego Centrum Kongresowego na potrzeby stworzenia szpitala tymczasowego. Zarządca MCK, za zgodą miasta Katowice oraz wojewoda śląski zawarli umowę użyczenia obiektu na potrzeby szpitala. Uzgodnienia warunków udostępnienia pomiędzy PTWP Event Center a wojewodą trwały ostatnie kilka dni i przebiegały sprawnie, przy ścisłej współpracy stron. Prace, które rozpoczną się w poniedziałek, koordynować będzie szpital MSWiA w Katowicach. W MCK znajdzie się 500 łóżek z dostępem do tlenu oraz łóżka respiratorowe.

– Jestem w stałym kontakcie z ministrem Michałem Dworczykiem, z ministrami zdrowia oraz spraw wewnętrznych i administracji. Bez ich wsparcia niemożliwa byłaby budowa szpitali tymczasowych. Decyzją premiera w naszym województwie powstaną jeszcze dwa podobne obiekty po to, aby zabezpieczyć mieszkańców całego województwa – podkreśla Jarosław Wieczorek.

Dodatkowe szpitale tymczasowe powstaną na północy i południu województwa dzięki pomocy spółki Węglokoks. Jeden z nich wyznaczono na lotnisku w Pyrzowicach, w przypadku drugiego trwa obecnie poszukiwanie najlepszej lokalizacji.

Jednakże sam szpital nie jest w stanie ratować zdrowia mieszkańców – potrzebna jest kadra medyczna i personel. Szpital MSWiA w Katowicach uruchomił specjalną stronę internetową, za pomocą której chętni mogą zgłaszać się do pracy w tworzonej placówce: www.szpitaldlaslaska.pl

– W jedności siła. Liczę, że wyrażą Państwo wolę pracy w szpitalu tymczasowym, którego budowa właśnie rusza. Z serca raz jeszcze dziękuję Państwu za dotychczasową służbę na rzecz drugiego człowieka i pomoc w walce z pandemią. Niech to dobro w dwójnasób do Państwa powróci! – mówi wojewoda Jarosław Wieczorek.

Fot: Piotr Adamczyk/PR KTW

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content