play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Tychy: Była szkoła a będą mieszkania. Powstanie 30 nowych lokali

today19 kwietnia 2021

Background

W miejscu starej szkoły powstaną nowe mieszkania. Tyskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego podpisało umowę na przebudowę gmachu przy ul. Oświęcimskiej. Będzie tam 30 lokali mieszkalnych.

Umowę z P.B. Dombud S.A. podpisano 13 kwietnia br. Inwestycja będzie realizowana w formule „projektuj-buduj”. – Zgodnie z koncepcją powstanie 30 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni ok. 1.700 m2 oraz lokal usługowy o powierzchni 100 m2 (z przeznaczeniem na przychodnię). Inwestycja zostanie dofinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 8 mln zł. Całość prac to koszt 9.877 mln zł – mówi Daria Szczepańska – prezes Tyskiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

Gmach wpisany jest do miejskiej ewidencji zabytków i jego adaptacja na lokale mieszkalne musi być uzgodniona z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Budynek wymaga jednak generalnego remontu – trzeba w nim wymienić nawet stropy, co doskonale opisuje jego stan. Obiekt, który stanie się domem dla 30 rodzin przez wiele lat funkcjonował jako szkoła dla uczniów Urbanowic.

Szkoła została wybudowana w czasach pruskich, w I połowie XIX wieku. Co ciekawe zachowała się w szkole jedna zabytkowa ławka. Prosiłam wykonawcę, aby uwzględnił ten zabytek w aranżacji obiektu. Takie niuanse ocieplają klimat miejsca i podkreślają jego historyczny charakter – dodaje prezes Szczepańska.

Uczniowie szkoły w 2016 r. przenieśli się do nowej placówki, czyli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4. Od tego czasu budynek stał pusty. Po zakończeniu prac adaptacyjnych zamieszkają w nim rodziny, które złożyły wniosek w urzędzie gminy o przydział mieszkania i czekają w kolejce. Zakończenie i rozliczenie inwestycji planowane jest na IV kwartał 2022 r.

Działki na których stoi szkoła były własnością gminy Tychy, w kwietniu 2019 roku zostały przekazane spółce razem z budynkiem starej szkoły, by można było rozpocząć prace nad jego adaptacją do nowej, mieszkaniowej funkcji. – W Tychach konsekwentnie budujemy nowe mieszkania dla osób, które ich najbardziej potrzebują. Własne lokum to jeden z podstawowych elementów dających w życiu stabilizację i samodzielność, ale też poczucie odpowiedzialności za swoje życie – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

W listopadzie 2020 roku oddano do użytku, 4 – kondygnacyjny budynek wielorodzinny przy ul. de Gaulle’a w Tychach. W mieszkaniach o łącznej powierzchni 1,3 tys. m2 zamieszkały 23 rodziny. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 8,7 mln zł brutto. Prawie 3 lata temu TTBS w Tychach oddał do użytku nowy budynek na ulicy Barona. W budynku o łącznej powierzchni ponad 1855 metrów kwadratowych znalazło się 38 nowych lokali mieszkalnych, każdy o powierzchni od 35 do 63 metrów kwadratowych. Z końcem 2022 roku będą gotowe trzy budynki na ulicy Bielskiej Powstanie tam 91 mieszkań dla mieszkańców miasta Tychy.

źródło: UM Tychy 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content