play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Tychy: Czytelnicy mogą skorzystać z samoobsługowej wypożyczalni książek. To pierwsze takie rozwiązanie na Śląsku!

today5 października 2021

Background

W Tychach powstała prawdziwa gratka dla miłośników czytania. Każdy kto odwiedzi centrum handlowe przy ul. Towarowej będzie miał okazje do skorzystania z samoobsługowej wypożyczalni książek!

„Przystań książka” – tak nazywa się maszyna, która stanęła w centrum handlowym przy ul. Towarowej. Jest ona obok tradycyjnych bibliotek kolejnym punktem, w którym każdy pasjonat czytania będzie mógł wypożyczyć książki. To pierwsze tego typu rozwiązanie na Śląsku. Do tej pory z podobnych automatów mogli korzystać mieszkańcy Kielc i Łodzi.  Co trzeba zrobić, aby skorzystać z automatu?

Trzeba być czytelnikiem Miejskiej Biblioteki w Tychach oraz posiadać kartę RFID, którą przez dwa tygodnie będziemy wydawać tutaj na holu centrum handlowego. Można też zapisać się w każdej bibliotece na terenie miasta, a mamy trzynaście placówek – mówi naszej reporterce Anna Krawczyk, Dyrektorka Miejskiej Biblioteki w Tychach.

Obsługa maszyny jest bardzo prosta dla użytkowników. Automat posiada wyświetlacz, podobny do tych zamontowanych w paczkomatach. Komunikaty, które się na nim ukazują przeprowadzą użytkownika przez cały proces wypożyczenia.

Urządzenie ma wyświetlacz znany z paczkomatów, który właściwie prowadzi nas za rękę. Przy pierwszym komunikacie „zaloguj się”, przykładamy kartę do czytnika, a następnie wskazujemy numer skrytki i wybieramy opcję wypożycz. Wspomniana skrytka się otwiera i wyciągamy książkę – tłumaczy nam wiceprezydent Tychów, Maciej Gramatyka.

Z automatu miała okazję skorzystać nasza reporterka Marta Mosiołek, która podzieliła się swoimi wrażeniami.

Skrzynki są ponumerowane, a każdy z tytułów jest widoczny dzięki położeniu książek. Te są odwrócone grzbietem do wypożyczającego dzięki czemu od razu widać jaka książka znajduje się pod danym numerem. Tutaj dodam tylko że jest mnóstwo nowych tytułów. Tak na szybko patrząc możemy zauważyć dzieła Stephena Kinga, czy też Katarzyny Bondy – relacjonuje nasza reporterka.

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content