play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Tychy: Przełamują bariery i pomagają niepełnosprawnym

today9 stycznia 2020

Background

Widzą problem i nie zamierzają go tak zostawić. Z inicjatywy mieszkańców w Tychach realizowany jest program „Łamacz barier”, którego zadaniem jest zwiększenie świadomości mieszkańców i pomoc w likwidacji barier architektonicznych w budynkach wielorodzinnych czy budynkach użyteczności publicznej.

 Przełamują bariery by innym było lepiej. Mieszkańcy Tychów sami zaproponowali program”Łamacz barier”. Ten ma sprawić, by miasto było bardziej przyjazne osobom niepełnosprawnym ruchowo.

Pomysłodawczynią tyskiego projektu „Łamacz barier” jest  Stanisława Krzyżek. „Pomysł na ten projekt wziął się stąd, że sama na co dzień opiekuję się osobom niepełnosprawną mieszkającą na 3 piętrze. Ta pani ma ponad 80 lat i właściwie nie ma szans na wyjście z domu, więc montaż windy byłoby dla niej i jej sąsiadów (połowa mieszkańców bloku , w którym mieszka to seniorzy) szansą na wyjście na zewnątrz i zobaczenie czegoś więcej niż ściany własnego mieszkania”.

Rozmowy z zainteresowanymi

Pani Stanisława w tym roku chciałaby złożyć wniosek w programie, od października ubiegłego roku (wtedy ruszył projekt) spotyka się z seniorami w klubach seniora  spółdzielniach i rozmawia o „Łamaczu barier”, by zwiększyć świadomość mieszkańców na temat możliwości pozyskania środków na ich usunięcie.

Cel: samodzielność

Celem programu jest przede wszystkim: samodzielność. Chodzi o to, by seniorzy czy osoby niepełnosprawne nie musiały się zmagać się z barierami w przestrzeni publicznej i prosić o pomoc w nawet w prostych sytuacjach, np. podczas wychodzenia z domu, wizyty w urzędzie czy przy wsiadaniu do autobusu. W projekcie „Łamacz barier” mówimy o tym, że są dziś możliwości pozyskania środków na ten cel i pomagamy bariery architektoniczne likwidować„, mówi Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

W programie mogą wziąć udział wszystkie podmioty będą właścicielami budynków m.in. spółdzielnie mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, wspólnoty mieszkaniowe, różne instytucje  i osoby fizyczne posiadające wielorodzinne budynki mieszkalne.

 

Inicjatywa społeczna „Łamacz barier” jest realizowana  w Tychach w oparciu o projekt „Poznaj sąsiada – wspólne działanie w praktyce” współfinansowanego z budżetu Miasta Tychy w ramach Programu Rewitalizacji dla Miasta Tychy.  Środki na likwidację barier można pozyskać z projektu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju i BGK „Dostępność plus”, w ramach którego Bank Gospodarstwa Krajowego udziela preferencyjnych pożyczek (oprocentowanie roczne wynosi 0,15%) na likwidację takich barier. Projekt realizowany jest w trybie „ciągłym”. 

Pytanie na temat projektu można kierować na adres:  lamacz.barier@op.pl

Szczegóły na temat projektu „Dostępność plus” można znaleźć: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-europejskie-bez-barier/dostepnosc-plus/o-programie/

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content