play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Tychy: Różowe miejsca postojowe dla rodziców i kobiet w ciąży

today1 czerwca 2021

Background

Różowe parkingi przed budynkami Urzędu Miasta i MOPS-u . W Tychach powstały specjalne miejsca postojowe dedykowane rodzicom najmłodszych i kobietom w ciąży.

Przed Urzędem Miasta Tychy, przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz przy Ośrodku Wypoczynkowym Paprocany pojawiły się specjalne, różowe miejsca do parkowania. Są szersze od tradycyjnych, mają rozmiar miejsc dla osób niepełnosprawnych i najczęściej znajdują się tuż obok nich. Trudno je pomylić z innymi – na różowym tle widnieje kontur rodziny z wózkiem.

Miejsca te dedykowane są dla kobiet w ciąży oraz rodziców z dzieckiem do ukończenia pierwszego roku życia. Kilka dużych sklepów również posiada różowe parkingi. To ciekawy pomysł, który uwrażliwia na potrzeby ciężarnych kobiet oraz osób z niemowlakami – mówi Iwona Bińkowska – naczelnik wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia w UM Tychy.

Ciąża to nie choroba, ale jednak stan wyjątkowy. Kobiety od trzeciego trymestru ciąży potrzebują więcej miejsca, aby bezpiecznie i wygodnie wsiadać i wysiadać z samochodu.

Poza tym każdy, kto miał maleńkie dziecko wie jak trudno wyciągnąć dziecko z fotelikiem samochodowym lub wózek typu gondola z auta. W tym wypadku nie ważne, kto parkuje: mama czy tata. Każde takie udogodnienie to ukłon w stronę rodziców – dodają urzędnicy.

Chociaż parkowanie na miejscu dla rodzin, gdy nie wiezie się małego dziecka, może oburzać, nie jest złamaniem przepisów. W prawie o ruchu drogowym nie ma znaku „miejsce dla rodzica z dzieckiem”, w związku z czym nie można karać osób, które zajmują miejsca wyznaczone dla rodzin. Nie wszyscy kierowcy respektują oznaczenia na parkingach, Urząd Miasta ma jednak nadzieję, że miejsca te będą wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem.

Pomysł tworzenia takich miejsc, nie jest nowy, funkcjonuje w wielu krajach np. we Włoszech na znaku pionowym obok różowego parkingu często pisze: „To twój gest uprzejmości w stronę nowej mamy. Tylko od ciebie zależy czy będziesz respektować ten znak.”

Wykonaniem różowych miejsc parkingowych na terenie miasta na zlecenie wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Miasta Tychy zajął się Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach.

źródło: Urząd Miasta Tychy 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content