play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Tychy: Rusza Międzynarodowy Program ,,Dwujęzyczne dzieci”

today19 lipca 2021

Background

Niemal wszystkie przedszkola w Tychach wezmą udział w Międzynarodowym Programie pod nazwą „Dwujęzyczne Dzieci”. To pilotaż, którym objęte zostaną dzieci w grupach wybranych przez dyrektorów placówek. W dalszej perspektywie, po ocenie skuteczności programu, może być on rozszerzony także na pozostałe grupy dzieci.

– Dzieci będą uczyły się języka angielskiego, po to, by porozumiewały się w tym języku równie naturalnie, co w języku ojczystym. Będą miały stały, codzienny kontakt podczas zajęć indywidualnych i zajęć grupowych. A także w trakcie zabaw muzyczno- ruchowych, bo chcemy ten program kierować przede wszystkim do tych najmłodszych trzy, czterolatków. W niektórych miastach ten program realizowany jest także już nawet do dzieci, które uczęszczają do żłobków, po to, aby od najmłodszych lat miały kontakt z językiem – mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Tychach, Ewa Grudniok.

Pedagodzy podkreślają, że prócz samych umiejętności językowych dwujęzyczność wiąże się także z licznymi korzyściami dla intelektu, psychiki i zdrowia dziecka. Mózg otrzymuje zdrową dawkę treningu, a przy tym wiedzę i umiejętności, które na tym etapie rozwoju utrwalają się nadzwyczaj szybko i efektywnie.

– Korzyści wynikające z powszechnej znajomości języka angielskiego czy jakiegokolwiek języka obcego są bezdyskusyjne. Dwujęzyczność poprawia koncentrację, podzielność uwagi i pamięć, rozwija zdolności analityczne i empatyczne oraz pogłębia wrażliwość kulturową i społeczną. W konsekwencji sprawia, że dzieci osiągają lepsze wyniki w nauce, lepiej adaptują się w społeczeństwie. Dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć finansowo nasze przedszkola, by mogły wziąć udział w tym międzynarodowym projekcie – dodaje zastępca prezydenta Tychów do spraw społecznych, Maciej Gramatyka.

Programem na starcie objętych zostanie około 700 dzieci. Miasto Tychy przeznaczyło na to blisko 100 tysięcy złotych.

Fot: Zdjęcie poglądowe

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content