play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Tychy: Skrzyżowanie ulic Grota-Roweckiego i Edukacji zamknięte dla aut!

today10 sierpnia 2021

Background

Trwające od połowy czerwca prace na skrzyżowaniu ulic Edukacji i Grota Roweckiego, wkraczają w kolejną fazę. Od środy – 11 sierpnia – wykonawca zamknie skrzyżowanie dla ruchu kołowego, za wyjątkiem pojazdów komunikacji zbiorowej. Ich ruchem sterować będzie sygnalizacja wahadłowa. Informacje o zamknięciu pojawią się na pobliskich skrzyżowaniach.

Wyłączenie potrwa około 2,5 miesiąca (do drugiej połowy października). W tym czasie wykonawca gruntownie przebuduje skrzyżowanie.

W pierwszej kolejności drogowcy rozbiorą starą nawierzchnię, a także przebudują kolidujące z projektem sieci. Będziemy prowadzić nasilone prace ziemne, zejdziemy w dolne warstwy nawierzchni i wymieniamy całą konstrukcje dogi. Po przebudowie skrzyżowanie zyska nową geometrię, zmodyfikujemy łuki, poszerzymy 3 wloty o dodatkowe pasy ruchu oraz ustawimy nową sygnalizację świetlną, która będzie włączona do systemu sterowania ruchem. Przebudowane zostaną także chodniki i ścieżki rowerowe, oświetlenie i trakcja trolejbusowa. Wszystkie te działania prowadzone są w celu zwiększenia bezpieczeństwa i poprawy płynności ruchu. – wyjaśnia Arkadiusz Bąk, z-ca dyrektora Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

Modernizacja skrzyżowania jest jednym z elementów w ramach szerokiego projektu pod nazwą Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem.

Prace nad ITS-em idą pełną parą. Wykonawca prowadzi prace na wielu tyskich skrzyżowaniach. Utrudnień w ruchu nie da się uniknąć. Kierowców przepraszamy i jednocześnie prosimy o cierpliwość, o ostrożną jazdę i stosowanie się do znaków. Pamiętajmy, że z chwilą, gdy inwestycja dobiegnie końca, te wszystkie niedogodności zostaną nam zrekompensowane. – Mówi Agnieszka Kijas, rzecznik Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów.

Przypomnijmy, że łącznie w ramach ITS Tychy przebudowanych ma zostać blisko 40 skrzyżowań w Tychach. Ponadto w planach jest pojawienie się szeroko zakrojonej struktury teleinformatycznej, co stworzy możliwość sterowania ruchem. W efekcie komunikacja ma działać lepiej i bardziej punktualnie, a kierowcy mają przemieszczać się po mieście płynniej.

Prace nad systemem ITS w Tychach rozpoczęły się w 2019 r. i planowo potrwają do połowy 2022. Całkowity koszt wraz z przebudową skrzyżowań to prawie 120 mln zł z czego blisko 85% procent stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z puli na tzw. niskoemisyjny transport miejski dla wydatków kwalifikowanych.

źródło: UM Tychy 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content